Zdražení elektřiny

7. 12. 2021

Zdražení elektřiny

Zdražení elektřiny

Cena elektřiny na burze? Rok 2022 bude dvakrát dražší

Zkontrolujte svého dodavatele, jestli vám zavčas zajistil levnou elektrickou energii. Velkoobchodní trhy meziročně zdraží o 113 až 150 %. Dokonce i politici nervózně sledují, jak stoupá cena elektřiny na burze.

Počasí závisí na mnoha okolnostech, ale meteorologické předpovědi nám přesto pomáhají, abychom se připravili na skokové ochlazení nebo oteplení. Podobně ovšem dokážeme předjímat i ekonomické trendy. Například cena elektřiny na burze ukazuje, zdali tato komodita pravděpodobně zlevní, nebo zdraží koncovým odběratelům. Analyzujme tedy velkoobchodní data, zohledněme také státní intervence, a vyjde nám účetní předpověď na rok 2022.

Elektrická energie oproti letošku zdraží na dvojnásobek

Na burze jsou většinou uzavírány smlouvy o budoucích obchodech, takzvané „futures“. Koncový dodavatel se například zaváže, že v dalším kalendářním roce koupí od elektráren jisté množství elektrické energie a následně zaplatí určitou cenu. Vícečlenná česká domácnost, která elektřinou nevytápí ani neohřívá vodu, potom tuto komoditu odebírá v distribuční sazbě D02d. Letošní dodávky byly vloni touto dobou nabízeny za 1 500 Kč/MWh. Tatáž komodita, jenomže na rok 2022, nyní stojí kolem 3 200 Kč/MWh. Tedy aspoň v české metropoli, vizte následující graf pražské energetické burzy PXE. Samotná elektřina zde meziročně zdražila zhruba o 113 %.

Cena elektřiny na burze zahrnuje emisní povolenky

Vyjeďme z hlavního města, do Středočeského kraje. Českomoravská komoditní burza Kladno (ČMKBK) zaznamenává podobný vzestup: Roční dodávky, jejichž cílovými adresáty jsou maloodběratelé, tam zdražily z loňských 1 269 Kč/MWh na letošních 2 869 Kč/MWh. Takže cena elektřiny na této burze stoupla o 126 %. Roste od loňského podzimu, kdy začaly zdražovat emisní povolenky. Oba trendy vedly k dosavadním maximům – elektrárny mají rekordní náklady, které promítají do svojí velkoobchodní cenové nabídky.

Nejnákladnější bývá spot ve špičce

Na Evropské energetické burze (EEX) stojí základní české futures (takzvaný „Base Load“) kolem 110 eur/MWh, v přepočtu zhruba 2 800 Kč/MWh. Vloni šlo o 44 eur/MWh. Vychází eurové zdražení o 150 %. Koncoví čeští dodavatelé, kteří tam nakupují elektřinu pro naše domácnosti, ovšem musejí kontrolovat i aktuální směnný kurz. Tuzemská státní akciová společnost OTE mezitím zprostředkovává okamžité obchody, takzvané „spoty“. Pokud dodavatel nakoupil elektrickou energii, která byla obratem dodávána mezi 8. a 20. hodinou aktuálního všedního dne (takzvaný „Peak Load“), vloni zaplatil 58 eur/MWh. Nyní potřebuje 171 eur/MWh. Takže zaplatí skoro trojnásobek.

Ceny energií vyskočily. Jak na ně reagovat

Růst cen elektřiny, plynu i uhlí pocítí každá domácnost. Elektřina na burze zdražila o 50 %, zkrachovali již někteří dodavatelé energií. Nízko se drží jen ceny palivového dřeva. Není tedy divu, že zájem o kotle na dřevo a pelety výrazně vzrostl. Některé modely jsou vyprodané až do jara. Rozkolísaná situace na trhu s energiemi je zrádná pro dodavatele i spotřebitele. Aktuální nestabilita na trhu je vysoká. „Nikdo nemáme křišťálovou kouli, ale tipuji, že v nejbližších týdnech se ceny budou na vysokých úrovních držet, mohou i dále růst,“ vysvětluje Michal Kulig ze společnosti Yello, která je dceřinou společností PRE (Pražská energetika).

Proto doporučuje spotřebitelům, kteří právě řeší cenu a fixaci, zvolit jednoletou, maximálně dvouletou garanci i v současné cenové úrovni. Odběratelé by měli rozumně zvážit i nabídky krátkodobých cen, které kopírují každodenní vývoj na burze a začaly se nyní objevovat.

Dřevo drží ceny

Cenu palivového dřeva srazila kůrovcová kalamita, takže aktuálně nařezané palivové dřevo pořídíte za 1200 až 1600 Kč za rovnaný metr, to znamená, že v průměrném rodinném domě zaplatíte 20 až 26 000 Kč za topnou sezonu. Atraktivní jsou také dřevěné pelety. Malé válečky se lisují z pilin vzniklých jako odpad při prořezu dřeva. Pelety nabízejí komfort srovnatelný s plynem, nemusíte štípat polínka, zapalovat oheň, chodit v intervalech přikládat do kotle.

Ceny pelet byly na jaře nižší, protože během lockdownu klesla poptávka ze strany hotelů, škol a dalších služeb, teď se ceny vrátí na úroveň před covidem,“ vysvětluje Vladimír Stupavský z firmy Klastr Česká peleta.

K dostání budou za stejnou cenu jako tříděné hnědé uhlí pro vytápění, které vychází zhruba na 33 000 Kč za topnou sezonu.

Prodej kotlů roste

Majitelé rodinných domů reagují na energetickou krizi a mnozí si pořizují nový kotel na pevná dřevěná paliva. Stoupá i poptávka po dalších alternativách zdroje tepla, např. o kotle na biomasu. Dokážou náklady na vzrůstající energie snížit a zůstat na těchto cenách nezávislé. „Když srovnáme současnou situaci s loňským zářím, vidíme nárůst o 70 %. Takovou poptávku jsme schopni zvládnout, ale na některé modely si musejí zákazníci čtrnáct dní i měsíc počkat,“ říká Petr Cankař z firmy Atmos z Bělé pod Bezdězem. Růst poptávky evidují i další výrobci. „Poptávka nám vzrostla meziročně o 80 %,“ dodává Michal Dostál z firmy OPOP. Podobně informuje i firma Rojek, vyrábějící kotle na pevná paliva.

 

Dodavatel Energie:Pražská energetika, a. s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Clever Energies s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Vaše Energie, s.r.o
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Františkovy Energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:IN ENERGIE Prodej s.r.o
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ELYN ENERGIE a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Digital Energy Services s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:Rodinná energie a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:TGC Energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ZFP Energy, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

Platby za energie patří k nejvyšším výdajům běžné domácnosti ...více

7.12.2021

Spekulace na pokles cen energií se nevyplatí, z režimu DPI je třeba odejít co nejdříve ...více

28.12.2021

Ceníky ČEZ zmizely. Dnes se objevily s přirážkou 50 a víc procent ...více

15.12.2021