Pražská energetika, a. s.

Dodavatel elekřiny:
Dodavatel plynu:

Pražská energetika, a. s.

Pražská energetika, a. s.

Na Hroudě 1492/4

100 05 Praha 10

IČ: 60193913

DIČ: CZ60193913

Obchodní rejstřík, MF ČR - ARES, MPO ČR - RŽP

E-mail: prepre.cz

www: www.pre.cz

Zákaznická linka: 800 550 055

.

Skupina PRE je skupina s dlouholetou tradicí a významný obchodník s energiemi na českém trhu. Pražská energetika a všechny její dceřiné společnosti jsou nástupci Elektrických podniků královského hlavního města Prahy, které vznikly již v roce 1897.

Skupina PRE je se svými více než 800 tis. odběrnými místy třetím největším dodavatelem elektřiny v České republice a provozovatelem nejspolehlivější distribuční sítě v ČR. Podporuje využívání moderních technologických řešení a poskytuje poradenství v oblasti zavádění inovativních technologií a dosahování energetických úspor. Mezi hlavní aktivity Skupiny PRE patří prodej, obchodování s elektřinou a plynem po celém území ČR, distribuce elektřiny, její výroba a doplňkové energetické služby.

Informace, kdy může zákazník vypovědět svou smlouvu na dobu určitou společnost uvádí vždy v konkrétní smlouvě, nikoliv ve veřejných obchodních podmínkách a u popisu jednotlivých produktů.

V případě předčasného vypovězení smlouvy u elektřiny je zákazník povinen zaplatit dodavateli pokutu ve výši 4 500 Kč + 200 Kč za každý kalendářní měsíc (i za nedokončený) od předčasného ukončení smlouvy do řádně sjednané doby trvání smlouvy. U plynu výše pokuty vychází z jednotlivého pásma předpokládané roční spotřeby + 200 Kč za každý kalendářní měsíc (i za nedokončený) od předčasného ukončení smlouvy do řádně sjednané doby trvání smlouvy. Ceník pokut je dohledatelný na webových stránkách společnosti.

Zákazníci Pražské energetické mají možnost navštívit dvě pobočky v Praze. Provozní doba je pouze v pracovní dny standardně od 9:00 do 18:00 a v pátek od 9:00 do 12:00. V případě, že byste osobní setkání v uvedených hodinách nestíhali, nebo zkrátka jen preferujete řešit věci online, můžete využít kontaktní formulář, zákaznický portál "Moje PRE".

PRE si je vědomo své odpovědnosti k životnímu prostředí, úsporám energií, bezpečnosti a ochraně zdraví při práci a hlásí se k principům trvale udržitelného rozvoje. Dlouhodobě usiluje o snižování negativního vlivu podnikání na životní prostředí, na čerpané zdroje energií a opatření k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. PRE se snaží motivovat své zaměstnance k úsporám energií, snižování spotřeby pohonných hmot, omezuje využití elektrické energie a tepla ve svých objektech. Důležitá je podpora využití obnovitelných zdrojů energie, podpora a propagace elektromobility a podpora projektů Smart City. Od roku 2010 společnost nabízí možnost zapůjčení široké nabídky elektrokol různých značek určených do města i do přírody, měřících zařízení a půjčovnu elektromobilů. Svým zákazníkům poskytuje 50% slevu.

Pro zákazníky, kteří chtějí být šetrní k životnímu prostředí nabízí PRE zelenou elektřinu, která je výhradně z obnovitelných zdrojů. Elektřina z obnovitelných zdrojů pochází z fotovoltaik, vodních elektráren a bioplynové stanice (biomasa a bioplynu).

Společnost PRE se také podílí na vzdělávání veřejnosti. Nabízí program pro mateřské školy o používání elektřiny, základní a střední školy si mohou vybírat z pestré nabídky exkurzí. Vydávají časopis SuPREman pro teenagery a KoPREtina pro mladší děti. Středním odborným školám pomáhají s praxí a podílejí se na vydávání vysokoškolských učebnic. Na absolventy škol čeká adaptační program nástupní praxe, který je provede novým zaměstnáním. Ve cvičném a výukovém pracovišti Polygon organizují vzdělávací programy pro školy, ale také školení pro zaměstnance Skupiny PRE a zaměstnance firem z oblasti energetiky.

.
2. 1. 2022

Jaké zvolit vytápění domu

Jaké zvolit vytápění domu

Jaké zvolit vytápění domu, abyste ušetřili za energie?

Vytápění domu je jednou z největších položek rodinného rozpočtu, proto je důležité věnovat výběru správného zdroje tepla dostatečnou pozornost. I když stojí v popředí především pravidelné náklady na vytápění, vždy byste měli brát v úvahu také výši počáteční investice a z ní plynoucí návratnost.

Vytápění domu – jaké jsou možnosti?

Ať už stojíte před výběrem kotle z důvodu rekonstrukce, nebo se vrháte do stavby nového domu, volba vytápění je jedním z nejdůležitějších rozhodnutí. Je dobré si uvědomit, že s vybraným zdrojem budete topit minimálně příštích 20 let, proto byste měli při jeho výběru přemýšlet v dostatečně dlouhém časovém horizontu.

V zásadě jsou na výběr tyto druhy vytápění domu:

  • tuhými palivy (uhlím nebo dřevem),
  • zemním plynem,
  • tepelným čerpadlem,
  • elektřinou.
Tuhá paliva vychází nejlevněji, ale nemají budoucnost
Vybíráte, jaké zvolit vytápění do domu starého nebo nezatepleného? Pak nejspíše přemýšlíte o tom zůstat u tradičních tuhých paliv, jako je uhlí nebo dřevo. V zásadě vychází skutečně nejlevněji a to zejména v případě vysoké spotřeby. Na první pohled nízká cena ale skrývá spoustu háčků.  Do nízké ceny paliva nezapomeňte připočítat cenu svojí práce. Skládání uhlí nebo sekání dříví zabere čas jen jednou za pár měsíců, ale roztápět kotel musíte v topné sezóně každý den, stejně tak uklízet saze a popel.
 
Důležité je myslet také na ekologickou stránku věci. A to především z dlouhodobého hlediska. Evropská legislativa tlačí na to, aby se zejména spalování uhlí v budoucnu úplně zakázalo, a tak se brzy můžeme dočkat ekologických daní na tento druh paliva. Ostatně první zásadní omezení vstoupí v platnost již za dva roky – od září 2022 je v České republice zakázán provoz kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní třídy. Novější kotle zatím předpisům vyhovují, ale nemusí trvat dlouho a dostanou se rovněž na seznam zakázaných přístrojů. 
 
Zemní plyn je levný a pohodlný
Zemní plyn je v současné době jedno z nejuniverzálnějších a nejvýhodnějších paliv. Pokud hledáte vytápění domu ekonomické a zároveň ekologické, tady jste správně. Díky rostoucí účinnosti plynových kotlů, které využívají princip kondenzace, je spalování plynu efektivnější a ekologičtější než kdy dříve, a tak ušetříte i na účtu za plyn – o 20–40 % ve srovnání se starými plynovými kotli.
 
Pořízení kondenzačního kotle znamená vyšší počáteční investici, na druhou stranu pak už šetříte na energiích s každým topením. Jedna kilowatthodina plynu vyjde aktuálně jen na 1,20 Kč, navíc cena zemního plynu na burze klesá na historické minimum, a tak by se mohlo dále zlevňovat. Další velkou výhodou je, že na nákup kondenzačního kotle můžete získat dotaci z programu Nová zelená úsporám až 35 tisíc korun. Do jakých nemovitostí se vytápění plynem hodí? Obecně lze říci, že do všech staveb – do starých rodinných domů, domů po rekonstrukci nebo do novostaveb. Výjimku tvoří jen velmi dobře izolované novostavby, resp. pasivní nebo nulové domy. Ty mají tak nízké tepelné ztráty, že by bylo zbytečné investovat do plynového kotle a lépe se v nich uplatní vytápění elektřinou.
 
Tepelné čerpadlo uspokojí nadšence do ekologie
Hledáte-li vytápění domu ekologické s maximální mírou soběstačnosti, sáhněte po tepelném čerpadlu. To je v českých domácnostech čím dál oblíbenější. Funguje na principu převodu tepla z venkovních zdrojů (vzduch, voda, země) do interiéru domu.
 
V podmínkách České republiky je tepelné čerpadlo schopné vyrobit asi 75 % ze svého přírodního zdroje, 25 % energie tvoří elektřina při dotápění za velkých mrazů, případně sloužící pro pohon samotného tepelného čerpadla. Když si však na výrobu této elektřiny pořídíte solární panely, získáte 100 % ekologický zdroj energie. Tepelné čerpadlo se obvykle kombinuje s podlahovým vytápěním, a tak udržuje v domě stálou a příjemnou teplotu. Hodí se do novostaveb a zrekonstruovaných, zateplených starších domů. U staveb bez izolace by jeho účinnost nedosahovala tak dobrých výsledků a dotápění elektřinou by se zbytečně prodražilo.
 
Před rozhodnutím pro tepelné čerpadlo je důležité důkladně si propočítat návratnost. Náklady na provoz jsou sice nízké, ale jedná se o velkou investici v řádech stovek tisíc korun. Také na tento zdroj vytápění můžete dosáhnout na dotaci z programu Nová zelená úsporám. V případě kombinace se zateplením můžete získat částku až 100 tisíc korun.
 
Vytápění domu elektřinou se může prodražit
Elektřina představuje nejdražší způsob vytápění domu, pokud vezmeme v úvahu pouze jednotkové náklady na palivo. Jedna kWh elektřiny vyjde v současné době téměř na 5 Kč, v tarifu pro vytápění je to přibližně 2,5–3 Kč. To ale neznamená, že je elektřina nejnákladnějším způsobem vytápění celkově. Naopak pro pasivní a nulové domy, či jiné kvalitně zateplené novostavby, se jedná o nejlevnější způsob vytápění. Důvod je jednoduchý – spotřeba je velmi nízká a pořizovací náklady na přímotopy také. Na rozdíl od plynového kotle, který stojí desítky tisíc, vás koupě přímotopů vyjde jen na pár tisíc. Vytápění domu elektřinou je navíc zcela bezúdržbové a velmi pohodlné.
 
Pro každý dům se hodí jiný způsob vytápění
Při výběru vytápění domu tak vždy berte v úvahu všechny parametry – jednotkové náklady na energie jsou pouze jednou položkou skládačky. Pro určení spotřeby je důležité zjistit tepelné ztráty domu. Na jejich základě by vám kvalifikovaná firma měla být schopna navrhnout nejlevnější způsob vytápění domu. V neposlední řadě ale rozhodují i vaše zvyklosti a životní styl. Požadavky na vytápění domu se budou zásadně lišit u páru, který tráví většinu času mimo domov, a u rodiny se třemi dětmi, které mají rády teplo, a tak se v domácnosti topí na 24 °C po celý den.

 

Jaké zvolit vytápění domu, abyste ušetřili za energie ...více

2.1.2022

Zdražení plynu 2021 přišlo. Proč se ho bát více než zdražení elektřiny? ...více

7.12.2021

10 neuvěřitelně snadných tipů, jak ušetřit za elektřinu ...více

28.12.2021

Podobné hypotéky

Dodavatel Energie:LAMA energy a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ZFP Energy, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:BIDLI energie, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Strong energy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Carbounion Bohemia, spol. s r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ARMEX ENERGY, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Maxim Energy, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Lidová energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:VEMEX Energie a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:GEEN Sale a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P