Jak ušetřit za teplo

2. 1. 2022

Jak ušetřit za teplo

Jak ušetřit za teplo

Tipy a triky: jak ušetřit za teplo a vodu

Naučte se přes zimu chytře ušetřit za teplo. Současné ceny energií letí strmě vzhůru a bude ještě hůř

Blíží se zima, topení už je zahřáté a vy přemýšlíte, jak ušetřit, aniž byste doma seděli jako na Sibiři. Velkou výhodou je dodržet správná opatření a můžete být v klidu. Faktem je, že nikdy dopředu jistě nevíme, jak dlouhá a krutá bude zima. Můžete topit pár měsíců, nebo i půl roku, než se venku oteplí natolik, abyste mohli dát radiátorům zase na nějaký čas sbohem. V dnešní době nejsou energie právě levnou záležitostí. Naopak. A proto mnoho z nás přemýšlí, jakým způsobem ušetřit, abychom zbytečně neomdlévali ze závratných částek ve vyúčtování na konci roku. Stačí dodržet pár dobrých rad a můžete být spokojeni, že jste udělali vše, abyste ušetřili.

Vypnout topení nebo ho nechat celý den

Podle odborníků z anglického Energy Saving Trust faktem je, že pokud topení regulujete, ušetříte tím svou peněženku. Znamená to tedy, že pokud z domu odcházíte nebo se ukládáte k spánku, stáhněte své topení na minimum. Teplota v pokojích by měla být okolo 20 stupňů. Určitě je zbytečné topit více a mít otevřené okno, abyste se mohli nadechnout. V každé místnosti je ale ideální teplota individuální. Při spánku se doporučuje chladnější místnost, proto není většinou topit vůbec nebo jen mírně. V kuchyni, kde se běžně často vaří a tím teplota místnosti stoupá, radiátor nemusí být taky zapnutý naplno. Naopak v koupelně, kde se drží více vlhkosti se doporučuje pár stupňů přidat. Samozřejmě záleží na každém jedinci a jeho vnímání chladu.

Vyzkoušejte další tipy k ušetření tepla

Pokud se rozhodnete topit správně a ušetřit, měli byste dbát na to, aby vám teplo nikam neutíkalo. Proto je důležité zajistit dostatečně těsnění na oknech i vchodových dveřích, odkud by vám zbytečně část tepla unikalo. Na začátku topné sezóny je také vhodné odvzdušnit každý radiátor, aby fungoval správně. Uvolněte ventily a vypusťte přebytečný vzduch. Určitě se v zimě vyplatí natáhnout na nohy teplejší ponožky, které vám nohy udrží v příjemném teple a vy tak nebudete mít pocit zimy ani při pohledu na zasněžené stromy. Stěny panelových a cihlových domů pohlcují část tepla, proto můžete za radiátor umístit speciální hliníkovou folii, která teplo bude odrážet zpět do místnosti. Teplo v místnosti také udržíte jednoduchým zavíráním dveří mezi jednotlivými pokoji. Čím větší plocha, tím déle trvá místnost zahřát. Neodkládejte na radiátor oblečení, očistěte ho od prachu a nečistot a nechte ho, aby vám tak mohl poskytovat teplo naplno. Teď už si jen dopřejte šálek horké kávy, zachumlejte se do příjemné deky a užijte si zimní období v teple domova.

Praktické tipy, jak ušetřit za teplo. Nemusíte vypínat radiátor, ani se klepat zimou!

Přestože to většině z nás není moc po chuti, teplé počasí venku vystřídaly první opravdu chladné dny a noci. V bytech i rodinných domcích se naplno rozjela ústřední topení a kotle a spousta z nás si už teď povzdychla nad tím, kolik nás to topení zase bude stát. Jak za teplo ušetřit? Inspirujte se.
Platby za teplo patří k nejvyšším položkám rodinných rozpočtů. Náklady za něj dokonce tvoří zhruba 50 až 80 procent z celkových plateb za energie. Je to samozřejmě o důvod více, proč se zajímat o to, kde bychom mohli na této položce ušetřit. Většina rad a triků je překvapivě jednoduchá, ale přesto je řada lidí stále nedodržuje. Možná vás o tom přesvědčí fakt, že snížením teploty v bytě o jediný stupeň Celsia lze ušetřit až šest procent nákladů za topení. Že už vás to začíná zajímat? Není divu! Pojďme tedy dál.
 
Utěsněte okna a dveře
Tahle rada se možná zdá trochu primitivní, ale divili byste se, kolik lidí vůbec netuší, že jim z bytu či domu zbytečně uniká teplo jen kvůli nevhodným izolacím. Můžete to jít hned vyzkoušet tím, že přiložíte ruku na několik míst k rámům vašich dveří a oken. Cítíte studený vzduch? Pak je něco špatně. A speciálně se to týká místností, kde je větší chlad, tedy například komor a špajzů, sklepů, půd, případně i zimních zahrad. Pokud vám teplo uniká, poraďte se s odborníky o výběru vhodné izolace, například těsnicích lišt či pěnového těsnění.  Jedna z největších chyb, které lidé dělají, je, že před radiátory staví nábytek. Teplo pak nemá šanci putovat dál do místnosti, a je tak potřeba stále zvyšovat potřebu. Radiátory by se neměly překrývat ani těžkými závěsy a čímkoli neprodyšným. Dokonce ani parapety pod okny nejsou pro udržení tepla ideální. Kvůli nim totiž teplo vycházející z topení nemá šanci stoupat vzhůru a zůstává tak spíše při zemi. Okolní stěny a stropy jsou pak chladnější a vyvolávají pocit zimy.
 
Větrejte s rozmyslem
Někteří lidé mají rádi teplo tak moc, že v zimě vůbec nevětrají. To je ale velká chyba. Neježe to škodí zdraví, ale navíc si lidské tělo na teplo brzy přivykne tak, že mu pak už i vysoká teplota připadá nízká a člověk potom stále víc topí. Ideální je proto na podzim a v zimě větrat málo, ale intenzivně. Nemá smysl mít stále otevřenou ventilačku, ale jednou za čas otevřít hodně okno, „vyčistit“ vydýchaný vzduch v místnosti a pak ho zase zavřít.
 
Pečujte o radiátory
Zní to jako banalita, ale je to důležitější, než myslíte. O své topení byste se měli dobře starat, odstraňovat z něj prach a nečistoty a nesušit na něm prádlo. Na začátku topné sezony je také potřeba zkontrolovat, jestli jsou radiátory řádně odvzdušněné a jestli všechny topí tak, jak mají. Odvzdušnění není žádná věda a zvládne ho každý aspoň trochu šikovný chlap. Stačí jen uvolnit ventil na konci radiátoru a nechat odtéct do misky špinavou vodu z topení. A můžete topit!
 
Jaká je ideální teplota?
Každý z nás je zvyklý na něco jiného a zatímco jednomu je ve čtyřiadvaceti stupních horko, jiný si ve stejné teplotě stěžuje na zimu nebo třeba studené nohy. Přesto se odborníci shodují na ideálních teplotách, které by měly v jednotlivých místnostech panovat a udržovat jejich obyvatele v dobré zdravotní kondici. Udává se, že v dětském a obývacím pokoji by mělo být 20 až 22 °C, v kuchyni o dva stupně méně (už kvůli častému vaření a pečení, které místnost ohřeje) a na chodbách a v předsíních klidně kolem 19°C. Celá řada lidí spí se zavřenými okny, ale to není zrovna nejzdravější. Pro spaní je totiž nejvhodnější teplota jen kolem 17 °C. Při odchodu z bytu nebo odjezdu na dovolenou se vyplatí teplotu v místnostech snížit.

Jak ušetřit za teplo! Dejte mezi místnosti práh. A dál?

Chtěli byste tento rok v zimě zbytečně neplýtvat energiemi? Víme, jak ušetřit za teplo. Nechte se inspirovat a potěšte svou peněženku ušetřenými penězi za energii.

Podzim pomalu přichází a vás čeká další topná sezóna. Zkuste letos být úsporní a neplýtvejte nastřádaným teplem. Ušetřené peníze za energii se vám budou hodit na něco jiného v domácnosti. Ať už topíte krbem, tepelným čerpadlem nebo plynem, vždy se najde nějaký způsob, jak neplýtvat.

Když je teplo od nohou

Určitě znáte situace, kdy vám byla zima na nohy a prostě jste šli a otočili termostatem na vyšší stupeň. Nemáte-li možnost dodat do bytu či domu podlahové vytápění, vyzkoušejte si do nejchladnějších místností dát koberec. Stejně zafunguje, když budete nosit teplejší ponožky nebo pantofle. Uvidíte, že nebudete tolik topit a během roku tím ušetříte i několik stovek.

Správné větrání

I v zimě nezapomeňte do domu pouštět čerstvý vzduch. Z přetopeného vzduchu často pobolívá hlava. Když se rozhodnete větrat, nenechte všechno nastřádané teplo uniknout z domu. Stačí dvakrát denně otevřít okno na krátkou dobu. (asi 5 minut) Studený vzduch vnikne dovnitř, ale neochladí zdi.

Ověřte si tepelnou těsnost vašich oken

Jistě už jste slyšeli o teplených ztrátách. Nejčastěji nám neizolují okna. Zkuste si například malý test se zapálenou svíčkou. Projděte se kolem oken a když bude mít svíčka tendenci zhasnout, špatně těsní. Netěsnící okna a dveře je třeba zaizolovat. Ušetříte tak okolo 30 % nákladů za vytápění. S problémem pomůže výměna oken nebo alespoň zkuste izolační fólie, které se dávají mezi skla nebo přímo na povrch. Stejně tak myslete na dveře i v domě. Uzavřená místnost se snadněji vytopí. Proto tam, kde nejvíce trávíte čas, dveře zavírejte. Stačí jen půl hodiny a máte v místnosti tepleji. Odborníci se shodují, že zavíráním interiérových dveří ušetříte až 1/3 záloh za energie.

Zaveďte doma správné topení

Dobře a správně zatopit je umění. A je zcela jedno, čím doma topíte. Každé tepelné těleso má tepelnou setrvačnost, kdy po vypnutí ještě hřeje. Vypněte nebo snižte topení na noc a nechte nastavené tak, aby se chvíli před probuzením zase zapnulo. Než jdete spát, tak zavřete dveře a uvidíte, že vám zbytkové vytápění bude zcela jistě stačit.

Co radí odborníci?

  • Vhodně naprogramovat zapínání a vypínání kotle. Důležitá je správná regulace teploty v jednotlivých místnostech. S regulací vám pomůže termostat, přičemž nejlevnější pořídíte za 300 Kč.
  • Dále doporučují nastavit optimální teploty. Zde se odborníci od sebe hodně liší. V kuchyni by se teplota měla pohybovat v rozmezí 18-20 °C, v ložnici 17-20 °C, v dětském pokoji 20-22 °C, v koupelně 22-24 °C. Pokud jste pryč, udržujte teplotu na 17 °C.
  • Když v bytě vytápění snížíte jen o jeden stupeň, ušetříte za náklady až 6 %.
  • Před radiátory nestavte žádný nábytek, nezakrývejte je dlouhými záclonami či závěsy a nechte teplo proudit po místnosti. Účinnost zvýšíte, když z radiátorů budete pravidelně odstraňovat prach.
  • Nemáte mezi místností práh? Pak vězte, že i půlcentimetrová mezera pod dveřmi může vykrádat teplo z místnosti.

 

Dodavatel Energie:Strong energy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ENERGY BEES a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:PXE, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:QUANTUM a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:GEEN Sale a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:HALIMEDES, a.s.
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Česká regionální energetika, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:LAMA energy a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Lumius, spol. s r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:EEIKA ŠAFRÁNEK s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x

EU chce vsadit na čisté energie. Jejich podíl na spotřebě má do 12 let činit 35 procent ...více

22.12.2021

Ceny elektrické energie 2022 ...více

13.12.2021

Cena elektřiny na burze? Rok 2022 bude dvakrát dražší ...více

7.12.2021