Srovnání cen energií 2022

5. 12. 2021

Srovnání cen energií 2022

Srovnání cen energií 2022

Ceny elektřiny 2022: Proč budou dodavatelé zdražovat?

Právě teď nakupují dodavatelé na energetických burzách elektřinu, kterou budou v následujících měsících prodávat svým zákazníkům. Podle pohybů na burze tak jde odhadnout, zda ceny půjdou nahoru, nebo dolu. Dodavatelé pro následující období očekávají spíše zdražování. Komoditní ceny silové elektřiny obchodované na burzách od počátku letošního roku rostou a pokračují tak v trendu z minulého roku. Dodavatelé přitom právě nyní nakupují zásoby na další období, například na dodávky v roce 2022. Překotného růstu si všímají samotní dodavatelé i analytici, kteří upozorňují na pravděpodobné zdražování elektřiny v následujícím období. „Ceny elektřiny na burze PXE od loňského října neustále rostou, nyní jsou o třetinu vyšší, než byly v říjnu a pohybují se kolem 60 až 63 eur za megawatthodinu. Růst cen se již od začátku tohoto roku dotýká i koncových spotřebitelů,“ uvádí analytik kalkulátoru TZB-info.cz Jan Schindler.

Loni se přitom velkoobchodní ceny elektřiny nakupované na rok 2021 pohybovaly kolem 44 euro za megawatthodinu. Ceny elektřiny na velkoobchodním trhu na roky 2022, 2023 a 2024 tak od začátku letošního ledna kontinuálně rostou. „Oproti aktuální ceně na rok 2022 je to zvýšení o více než 42 procent. Zmírnit nárůst alespoň trochu pomáhá silnější koruna,“ konstatuje Hana Novotná, tisková mluvčí společnosti Bohemia Energy. 

Elektřinu tlačí nahoru emisní povolenky

Podle analytika společnosti ENA, Jiřího Gavora, je zdražování elektřiny na burzách popoháněno jednak růstem cen emisních povolenek a jednak pozitivním očekáváním ve vývoji ekonomiky. „A naopak, svoji roli sehrává i negativní očekávání dostupné nabídky elektřiny v důsledku odstavování německých jaderných elektráren. S časovým odstupem se to musí projevit v koncových cenách. Na podzim proto očekávám zdražování,“ vysvětluje.

Emisní povolenky označuje za hlavní motor zdražování elektrické energie i Martina Slavíková, tisková mluvčí společnosti E.ON. „Cena emisní povolenky na letošek je v průměru o více než 13 euro za megawatthodinu dražší než loni, aktuálně stojí kolem 45 euro za megawatthodinu. Do nárůstu ceny povolenky se promítají upravené charakteristiky započatého regulačního období a pravděpodobně také významné spekulace finančních investorů,“ konstatuje.

Tyto vlivy se pak podle Martiny Slavíkové odráží i v růstu aktuální ceny elektřiny. Průměrná cena na komoditních burzách vzrostla meziročně o 12 euro za megawatthodinu. Podobná je i situace v případě zemního plynu. „Také průměrná cena zemního plynu na rok 2022 letos vzrostla o 3,5 euro za megawatthodinu, a to oproti průměrné ceně z předchozího roku, kdy ho dodavatelé nakupovali na letošek,“ dodává.

Zdražování elektřiny? Zhruba o 12 procent

Jak se růstové pohyby na energetických burzách promítnou do ceníků dodavatelů, bude záležet na více věcech. Důležitým faktorem je nákupní strategie dodavatelů, tedy kdy pro svoje zákazníky elektřinu nakoupí a zda jim fixují cenu. Podstatné také je, jak se zachová konkurence a jestli budou zdražovat velcí dodavatelé.

„Pokud se do konce letošního roku ceny elektřiny nakupované na rok 2022 významně nesníží, je víceméně jisté, že dodavatelé zdraží nejpozději od začátku příštího roku. Někteří i dříve. Nárůst ceny silové elektřiny o 10 procent se projeví zhruba čtyřmi procenty v celkové ceně včetně regulovaných poplatků. Takže případné zdražení silové elektřiny o 30 procent by znamenalo zhruba 12procentní zvýšení celkových plateb za elektřinu,“ nastiňuje možný scénář Hana Novotná.

Také Martina Slavíková sdělila, že bude záležet na nákupní strategii energetických firem. „Pro naše zákazníky nakupujeme elektřinu dopředu a průběžně, což nám i za aktuálně nepříznivých okolností na energetických burzách v tuto chvíli umožňuje držet pro zákazníky stabilní ceny. Ani v dohledné době neplánujeme ceny za dodávky elektrické energie koncovým zákazníkům zvyšovat. Z těchto důvodů také elektřinu nakupujeme nikoli od jednoho, ale od několika velkoobchodních dodavatelů a mnoha koncových výrobců,“ dodává.

Podle Jana Schindlera by se zdražování mohlo prozatím dotknout jen některých produktů. Odkazuje přitom na aktuální dění na energetickém trhu. „Od ledna ceny elektřiny pro domácnosti přestaly klesat, v posledních dvou měsících někteří dodavatelé začali ceny zvyšovat. Zdražování se zatím týká zejména produktů s garancí fixní ceny elektřiny na určitou dobu. Existuje předpoklad, že ceny na burze budou nadále růst. To vyvolá všeobecné zdražování elektřiny pro konečné spotřebitele v následujících měsících,“ uzavírá.

Výhled na rok 2022 není růžový

Jelikož ceny elektřiny pro příští rok na burze zatím příliš nepoklesly, dá se očekávat, že zdražovat se bude i v roce 2022. Pokud se dodavatelům nepodaří nakoupit v dohledné době levnější elektřinu, budou muset zvýšené náklady zohlednit v cenících naplno. A podle odborníků si na snížení cen elektřiny na burze budeme muset počkat až do příštího léta. Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s. vysvětluje: „Cena elektřiny bude klesat se zpožděním za cenou plynu. Nejpozději v létě bychom se rovněž měli dočkat. Vzhledem k vývoji na trhu s emisními povolenkami se však již nikdy nevrátíme na ceny kolem 40 eur za MWh jako v roce 2020. Očekávám, že se cena bude pohybovat v rozmezí 60 až 80 eur za MWh.“

Největší šok budou mít zákazníci s fixací

Už teď je jisté, že největší šok čeká zákazníky, kteří měli dosud zafixovanou levnou elektřinu a fixace jim teď končí. U produktů s fixací na 1, 2 nebo 3 roky totiž došlo k nejvýraznějšímu nárůstu cen. Například ČEZ změnil ceníky fixovaných produktů pro nové zákazníky od října. V nejběžnějších tarifu D02d vyjde jedna kilowatthodina na 4,30 Kč při fixaci na 2 roky. V předchozím období byla cena 2,64 Kč/kWh, to znamená nárůst o 63 %. U tříleté fixace se pak cena vyšplhala o 50 % na 3,91 Kč/kWh z původních 2,60 Kč.

Dodavatel Energie:Hanácká plynárenská s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ALPIQ ENERGY SE
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:SFORP s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:EGO energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:PRIMAGAS, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Česká energetická a plynárenská s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:E.ON Energie, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:UCED Prodej s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Digital Energy Services s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:Microenergy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

Jaká bude nová budoucnost fotovoltaiky? ...více

13.12.2021

Tipy a triky: jak ušetřit za teplo a vodu ...více

2.1.2022

Zájem o fotovoltaiku na střechy dramaticky roste ...více

22.12.2021