Fixace cen elektřiny
Fixace cen elektřiny
Fixace cen elektřiny
Jak ušetřit příští rok za elektřinu? Odborníci radí fixaci cen i investici do fotovoltaiky
Vývoj na burzách, kde dodavatelé nakupují s předstihem silovou elektřinu, hovoří jasně. Elektřina pro domácnosti zdraží i v roce 2020. Sice nepůjde o tak dramatický růst jako letos, kdy ceny meziročně vyšplhaly o 10 %, ale i tak si průměrná domácnost, která elektřinou netopí, připlatí za rok pár stovek navíc. Vyplatí se proto produkt s fixací ceny elektřiny? Ptali jsme se na názory 5 expertů. Vyúčtování za elektřinu letos domácnostem stouplo o 10 procent oproti cenám z roku 2018. Pětice oslovených analytiků očekává pro blížící se rok 2020 zdražení ve výši 5 až 6 %. Běžná rodina tak v příštím roce za proud zaplatí o zhruba 500 Kč navíc. Kdo elektřinou ohřívá vodu nebo topí, se musí připravit na vyšší částky.
Navíc pokud se nevyplní některé černé scénáře budoucnosti (tvrdý brexit bez dohody, silná ekonomická recese), zlevnění elektřiny nevypadá pravděpodobně ani v příštích letech. Doporučují proto nyní odborníci na trh s energiemi fixovat cenu elektřiny?
Fixace elektřiny dává smysl, ale pouze na pár let
„Cena elektřiny (i emisních povolenek) se drží na vysoké úrovni a její pokles nečekám. Vzhledem k možným problémům ve Francii kvůli neplánovaným odstávkám výrobních kapacit, zejména klasických elektráren (uhelných a jaderných) si konzervativní spotřebitel cenu asi zafixuje,“ sdělil Bohumil Trampota, analytik Komerční banky. Podobně to vnímá i Jiří Gavor, jednatel konzultační firmy ENA a zároveň výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE), i když upozorňuje na nástrahy fixovaných produktů: „V situaci, kdy se očekává spíše růst velkoobchodních cen elektřiny, je fixace tarifu rozumným postupem. Dodavatelé to již registrují na vyšším zájmu zákazníků o fixovaný produkt. Ještě před podpisem nové smlouvy na dobu určitou, která vás zbaví na 1 až 3 roky (podle volby produktu) volnosti změny dodavatele, je dobré se poohlédnout, zda případná změna dodavatele nesníží vaši cenu za elektrickou energii.“
„Mnoho odběratelů může letos i v roce 2020 ušetřit zajímavé částky na účtech za elektřinu jen vhodnou změnou dodavatele. Stále hodně domácností zůstává u standardního produktu jednoho ze tří dominantních dodavatelů, i když tyto produkty patří k těm dražším na trhu. Proto se vyplatí občas si srovnat všechny nabídky,“ poradila energetická specialistka portálu Ušetřeno.cz, Markéta Witoszová a zároveň dodala:
„Aktuálně se také vyplatí uvažovat nad fixací cen elektřiny, protože drahé emisní povolenky a postupné zavírání jaderných elektráren v Německu udrží cenu elektřiny na burzách nahoře i v budoucnu. V krátkém časovém horizontu tyto tlaky převáží nad případným zpomalením ekonomiky, které nás podle předpovědí mnoha ekonomů čeká. Proto není vhodné uzavírat smlouvu s fixací na dobu delší než 1 až 3 roky. Ostatně poctivý dodavatel energie vám smlouvu na více než 3 roky ani nenabídne.“Většina obchodníků s elektřinou či s plynem se dokonce dobrovolně zavázala k tomu, že produkty na více než 36 měsíců svým zákazníkům prodávat nebude. Tento závazek stvrdili podpisem v energetické deklaraci, která má zajistit ochranu zákazníka před praktikami energetických šmejdů.
Cenu elektřiny udrží nahoře emisní povolenky
Fixaci doporučuje také Jan Raška, analytik Fio banky: „V posledních měsících se tržní ceny elektřiny na burzách ustálily poblíž úrovně 50 EUR/MWh a v příštím roce bych příliš neočekával jejich korekci. Ceny by podle mého názoru měly být stále drženy emisními povolenkami, které by se i nadále mohly pohybovat na vyšších úrovních díky existenci tržní stabilizační rezervy omezující výkyvy v nabídce a poptávce.
Zdražení cen elektřiny navíc očekávám ze strany postupného uzavírání německých výrobních kapacit, a to jak uhelných, tak především jaderných. Tlak na růst prodejních cen silové elektřiny proto predikuji i v dalších dvou, třech letech. Zmíněné faktory se projeví negativní dopadem do konečných cen pro domácnosti, i když se již nemusí jednat o tak výrazné růsty, jakých jsme byli svědky letos a jaké očekávám v příštím roce. Dohodnout si s dodavatelem elektřiny určitou fixaci ceny bych tak shledával jako rozumné řešení.“
Ušetřit za elektřinu pomohou i solární panely
Analytik portálu KupníSíla.cz, Petr Woff, našel jiné řešení, jak se bránit proti rostoucím cenám elektřiny. Fixaci nevidí jako nejlepší volbu a zdůvodňuje to takto:
„Já osobně si nyní cenu elektřiny fixovat určitě nebudu. Dost možná jsme na konci ekonomické konjunktury, ceny jsou nahoře a nákupy do zásoby bývají výhodné spíše ve špatných časech, kdy obchodníci musejí zlevňovat, protože jejich zákazníci strádají a šetří. Stále více firem prodává střešní a fasádní fotovoltaiku, malé sluneční elektrárny jsou tedy pravděpodobně poptávané, což svědčí o jejich rostoucí výhodnosti. Srovnejte si více takových nabídek, tento zdroj lze využít například i na panelovém domě.“