Františkovy Energie s.r.o.

Dodavatel elekřiny:
Dodavatel plynu:

Františkovy Energie s.r.o.

Františkovy Energie s.r.o.

Matěchova 444/18

140 00 Praha 4 - Krč

IČ: 06998381

DIČ: CZ06998381

Obchodní rejstřík, MF ČR - ARES, MPO ČR - RŽP

E-mail: infofrantiskovyenergie.cz

www: frantiskovyenergie.cz

Zákaznická linka: +420 222 231 381

.

Společnost Františkovy energie patří mezi menší dodavatele. Na českém energetickém trhu působí od roku 2018 a dnes má přes 700 zákazníků. Elektrickou energií a plynem zásobují domácnosti i podnikatele.

.
4. 10. 2022

Končí NWT ENERGIE dodavatel plynu

Končí NWT ENERGIE dodavatel plynu

Končí NWT ENERGIE dodavatel plynu

Končí NWT ENERGIE dodavatel plynu - Firma NWT přestala dodávat plyn do dvou měst. Pro tisíce domácností to znamená násobné zdražení. Ve Vrbně pod Pradědem zdraží teplo o 233 procent. Firma Teplo Vrbno zdražila poté, co jí dodavatelská firma NWT jednostranně ukončila dodávky plynu. Nový dodavatel je výrazně dražší. Na svých stránkách o tom informovala radnice. Vyjádření starosty zjišťujeme. Podobnou situaci nyní řeší o představitelé Břeclavi. Tamní dodavatel Teplo Břeclav zdraží ze stejných důvodů ale pětinásobně. „Město obdrželo informaci od jednatele společnosti Teplo Vrbno Oty Scholze o neprodleném navýšení cen tepla pro zbývající tři měsíce roku 2022, a to na 2000 korun za GJ, tedy o 233 procent. Zdražení se týká všech odběratelů společnosti Teplo Vrbno," uvedlo město.

Jednatel společnosti Ota Scholz ve svém dopise sdělil, že společnost NWT vypověděla smlouvu na dodávky plynu. "Teplo Vrbno, jež je výhradním dodavatelem tepla na území města Vrbna pod Pradědem, se podle slov jednatele chystá tento údajně protiprávní krok dodavatele plynu spolu s dalšími poškozenými odběrateli řešit soudní cestou," uvedla radnice. Společnot musela zajistit dodávky u jiného dodatavele. Dodávku se nakonec podařilo s obtížemi zajistit u společnosti Innogy Energie ovšem za vyšší ceny, než byly původně vysoutěženy u dodavatele NWT, který smlouvu o dodávce plynu vypověděl. "Na základě výše uvedeného doporučujeme koncovým odběratelům zvážit možnost získání příspěvku na bydlení u úřadu práce," uvedla radnice. V podobé situaci je zhruba 3000 domácností v Břeclavi, kde teplo a teplá voda zdraží pětinásobně. I tam dodavatelská firma NWT jednostranně ukončila dodávky plynu. Teplo Břeclav musí nyní odebírat zemní plyn za aktuální ceny a cena tepla se zvýšila z původních 628 korun za gigajoule na 3030 Kč/GJ. Společnost NWT ve vyjádření pro ČTK uvedla, že válka na Ukrajině vedla k nedostatku plynu a zvýšení jeho ceny. NWT předpokládá, že bude muset v důsledku situace v nejbližší době ukončit činnost coby obchodník s plynem a elektřinou.

Firma NWT v prohlášení uvedla, že musela ukončit smlouvy se společnostmi Teplo Břeclav a Teplo Vrbno. Zdůvodnila to tím, že kvůli válce na Ukrajině je nedostatek plynu a zvýšila se cena. Firma uvedla, že jednala se zákazníky o spolupráci a součinnosti, aby mohla plyn dlouhodobě dodávat. Podle firmy teplárny takovou součinnost odmítly a nebyly ochotné o změně ceny tepla jednat. "Se všemi velkými zákazníky jsme se na rozdělení vznikajících ztrát dohodli, pouze předmětné teplárny bohužel neprojevily jakoukoliv ochotu ke kompromisu," uvedla firma v prohlášení. NWT tvrdí, že ji mrzí dopady na koncové zákazníky, ale dlouhodobé vykrývání ztrát dostalo firmu do tíživé situace. V důsledku toho zřejmě bude muset firma činnost jako obchodník s plynem a elektřinou ukončit. Advokát Michal Šilhánek, který břeclavskou teplárenskou společnost zastupuje, uvedl, že bohužel žádný právní nástroj v tuto chvíli neumožňuje donutit NWT pokračovat v dodávce plynu. "Jakmile bude známa výše škody, kterou NWT svým konáním dle našeho názoru způsobilo, budeme ji všemi dostupnými prostředky vymáhat," uvedl advokát.

Končí další dodavatel energií. Drahý plyn dohnal městské teplárny

Dodavatel elektřiny a plynu NWT, který zásobuje firmy na Moravě, v blízké době ukončí dodávky všem zákazníkům. O dodávky přijdou firmy, městské teplárny a s nimi tisíce domácností. „Naši dodavatelé i přes dřívější dohody zahájili právní kroky k našemu odpojení ze systému OTE, čímž dojde v blízké době k ukončení dodávek plynu i elektřiny ze strany NWT a.s. pro všechny naše stávající zákazníky. V důsledku vzniklé situace bude NWT a.s. zřejmě v nejbližší době nucena ukončit činnost coby obchodník s plynem a elektřinou,“ uvedla firma NWT ve vyjádření. Za nedostatečnou označila podporu státu.

Skupina NWT, která kromě energetiky působí i v zemědělství a realitách, dodává elektřinu a plyn 163 odběrným místům, mezi nimiž jsou městské teplárny i firmy. Zásobuje například výrobce stavebních materiálů Cidem, Hyundai Nošovice nebo ČSAD Frýdek Místek. Pro desítky tisíc lidí z řad domácností to znamená, že budou muset změnit dodavatele a akceptovat mnohonásobně vyšší spotové ceny.

Dodavatel NWT odstřihl v září od dodávek plynu dvě městské teplárny v Břeclavi a ve Vrbně pod Pradědem. Na pětinásobné, resp. trojnásobně vyšší spotové ceny přešly rázem tisíce domácností. Obce si stěžovaly na jednostranné vypovězení smlouvy bez dalšího vysvětlení. NWT ukončila dodávky plynu společnosti Teplo Břeclav 9. září. Za plyn pro zhruba osm tisíc lidí už obec našla náhradu, lidé si však teď výrazně vyšší spotové ceny. Cena tepla se zvýšila z původních 628 korun za gigajoule na 3030 Kč/GJ. „Přišla nám zpráva do datové stránky, ať si najdeme nového dodavatele plynu. Smlouvu nám ukončili jednostranně a bez dalšího vysvětlení,“ popsal SZ Byznys jednatel firmy Teplo Břeclav Martin Marták postup NWT. Dodal, že podal podnět na Energetický regulační úřad a další kroky koordinuje s právníky.

Městská společnost Teplo Břeclav uzavřela podle ČTK smlouvu o dodávkách plynu s NWT v roce 2020, a to pro roky 2022 a 2023. Podle jednatele už se však na konci roku 2021 NWT na teplárenskou společnost obrátila s žádostí o navýšení ceny z důvodů výrazného nárůstu ceny plynu. Teplo Břeclav přistoupila na navýšení ceny o 30 procent, přičemž NWT se podle jednatele zavázala, že jakékoli další riziko podstatné změny okolností jde k tíži NWT.

„Již v listopadu 2021 po nás NWT požadovalo, že pokud nepřistoupíme na zásadní navýšení ceny zemního plynu, nezahájí jeho dodávky. Nakonec jsme přistoupili v lednu 2022 na zvýšení jednotkové ceny o 30 procent, neboť jsme nechtěli riskovat ukončení smlouvy a složité právní spory, což nám umožňuje zákon o veřejných zakázkách. NWT se dokonce zavázalo, že další riziko změny okolností jde k jejich tíži. Jsem absolutně v šoku ze současného vývoje a přístupu společnosti NWT,“ uvedl Marták pro ČTK.

Z oficiálního dnešního vyjádření NWT vyplývá, že společnost neměla nakoupený zemní plyn do zásoby, ale spoléhala se na spotové ceny, které stouply z 350 Kč/MWh na 2800 Kč/MWh v březnu a na 6421 Kč v srpnu. Se všemi odběrateli se pokusila přejednat smluvní podmínky tak, aby přistoupili na navýšení ceny za plyn, ale pouze dvě zmíněné teplárny prý nebyly ochotné ke kompromisu.

Smlouvu firma vypověděla s odvoláním na § 2006 občanského zákoníku. Ten říká, že pokud se dluh po vzniku závazku stane nesplnitelným, závazek zaniká pro nemožnost plnění. „Ztráty z daných obchodů jsme nesly dlouhé měsíce z vlastních zdrojů, ale takový postup se však ukázal být dále neudržitelný, když tyto ztráty jsme dále nebyli schopni pokrýt,“ uvedla společnost. Podle zjištění SZ Byznys kromě Břeclavi přišla náhle o dodávky i teplárna v pětitisícovém městě Vrbno pod Pradědem. „Nemám slušného slova. Společnost NWT nám v září vypověděla smlouvu. Naštěstí nás narychlo vzala jedna firma, ale museli jsme složit devět milionů korun, abychom měli vůbec dodávky plynu pro lidi,“ říká starosta města Petr Kopínec.

Jak jsme zjistili (NWT), udělali to více svým odběratelům plynu. Tento jejich protiprávní krok budeme řešit soudní cestou.
OTA SCHOLZ, JEDNATEL TEPLO VRBNO

Více než trojnásobné spotové ceny za plyn teď platí městské byty, bytové družstvo, školy, školky a další objekty. Cena stoupla ze 600 na 2000 Kč/GJ. Městská společnost Teplo Vrbno, která zajišťuje dodávky tepla v obci, jednostranné vypovězení dodávek označila za protiprávní krok a chce se soudit. „Společnost NWT a.s., Hulín nám zaslala oznámení o zániku závazku na dodávky plynu. Jak jsme zjistili, udělali to více svým odběratelům plynu. Tento jejich protiprávní krok budeme řešit soudní cestou, případně i ve spolupráci s ostatními poškozenými odběrateli plynu,“ informoval v dopise jednatel Ota Scholz. Redakci sdělil, že konkrétně ví o stejném případu pouze v Břeclavi. Firma si zajistila dražší plyn u Innogy Energie. Město doporučilo lidem zvážit možnost čerpání příspěvku na bydlení u Úřadu práce ČR.Mnohonásobně vyšší spotové ceny za plyn teď platí městské byty, bytové družstvo, školy, školky a další objekty.

„Síkela s námi nejedná“

Teplárenské sdružení současně varovalo, že problémy v teplárenství narůstají a ministr průmyslu Josef Síkela situaci neřeší. V sektoru podle sdružení dramaticky rostou ceny vstupů, tedy nejen plynu, ale například i černého uhlí, které zdražilo na trojnásobek, náklady na přepravu uhlí nebo biomasy. Předesílá, že brzy situace dopadne na téměř čtyři miliony zákazníků. Sdružení, jemuž předsedá expremiér Mirek Topolánek, upozornilo, že Rada Energetického regulačního úřadu v cenovém rozhodnutí pro příští rok bez udání důvodu zrušila podporu elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla. „Uvítali bychom, kdyby pan ministr Josef Síkela vydával méně tiskových zpráv o tom, jak s námi jedná a co jsme mu sdělili ohledně cen tepla, a místo toho s námi opravdu jednal a zabýval se problémy teplárenství, k nimž on i tato vláda bohužel přispěli, a které, pokud je nechá dále eskalovat, budou mít výrazný dopad na čtyři miliony lidí,“ uvedl Topolánek.

Zároveň se zapřísáhl, že se zástupci tepláren nikdy ministr Síkela během svého mandátu nejednal, což by bylo bezprecedentní i za normální situace. Topolánek také ministru průmyslu vytkl, že má ohledně vývoje cen příliš optimistická očekávání. Podle sdružení se stále nepodařilo získat notifikaci přechodné transformační podpory tepla, která by mohla významně snížit ceny tepla v této topné sezóně. „Za této situace je tvrzení pana ministra Síkely, že zvýšení cen tepla v neplynových teplárnách bude v rozmezí 20 až 30 procent, nepřiměřeně optimistické,“ uvedlo sdružení.

Strop na ceny plynu

Ministerstvo průmyslu a obchodu odmítlo, že se zástupci tepláren nejedná. Podle mluvčího resortu Vojtěcha Srnky jednají každý týden. Dodal, že ve středu 5. října ministr předloží vládě návrh na úpravu zastropování cen energií tak, aby strop zahrnul také ceny plynu pro výrobu tepla v domovních kotelnách i z centrálního zásobování teplem. Aktualizovali jsme o vyjádření společnosti NWT.

 

EU chce vsadit na čisté energie. Jejich podíl na spotřebě má do 12 let činit 35 procent ...více

22.12.2021

Zdražení plynu 2021 přišlo. Proč se ho bát více než zdražení elektřiny? ...více

7.12.2021

Fotovoltaika zlevňuje, vyrábět elektřinu se už vyplatí ...více

28.12.2021

Podobné hypotéky

Dodavatel Energie:Hanácká plynárenská s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Pražská energetika, a. s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:FREE for YOU s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Microenergy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Energie2, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Karlovarská plynárenská s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:MND Energie a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Brodská plynárenská s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Manta Energy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:LAMA energy a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P