ČEZ ceník elektřiny 2022
ČEZ ceník elektřiny 2022
ČEZ ceník elektřiny 2022
Jaké budou asi ceny elektřiny v roce 2022?
Jenom pro představu dnes je ceníková cena za elektřinu bez distribuce cca 1699 Kč za MWh a cena velkoobchodní na burze cca 1900 Kč! Brát s rezervou, jaký zrovna kdo má tarif :-) Ale pro zjednodušení lze předpokládat zdražení minimálně o 15 % a to jenom za předpokladu, že ostatní složky ceny se nezmění (ceny distribuce, podpory OZE atd.) Cena silové elektřiny pro zjednodušení je pouze cca 30% celkové ceny a proto není dopad na cenu ještě mnohem větší.
ČEZ zatím ceník elektřiny pro rok 2022 na webu nemá! Co víme o zdražení?
Jak jsme již informovali, společnost ČEZ dnes oznámila zdražení elektrické energie od ledna 2022. Na webových stránkách se o tom dodavatel energií k dnešní 11. hodině ještě nezmínil.
Nový ceník zatím nenajdete ani v příslušné sekci, nabídka končí letošním rokem 2021. Firma však o dopadu na peněženky svých klientů referovala prostřednictvím ČTK.
U běžných sazeb si mají zákazníci na faktuře připlatit v průměru asi o třetinu, přičemž avizované zdražení způsobené růstem velkoobchodní ceny se netýká těch, kteří mají fixovanou cenu.
V rámci nejběžnější sazby D02 se spotřebovaná megawatthodina lidem zdraží ze 1700 na 3120 korun. Zatím alespoň zůstávají ve stejné výši regulované poplatky, ERÚ oznámí jejich výši pro příští rok v listopadu.
Ceny elektřiny v závěru letošního roku výrazně rostou a jinak tomu nebude ani v příštím roce. Skokové zdražení elektrické energie na burze se do ceníků dodavatelů promítá postupně, a tak můžete zdražovací dopisy očekávat i po novém roce.
Proč elektřina tak rychle zdražuje?
Růst cen elektřiny je kombinací několika faktorů, a proto se nedá očekávat, že se vyřeší během pár týdnů. Podívejte se na pár událostí, které se promítly do velkoobchodních cen elektřiny.
- Růst ceny emisních povolenek: Částka za jednu vypuštěnou tunu CO2 se násobně zvýšila, to zdražuje výrobu elektřiny v uhelných elektrárnách. Cena emisních povolenek roste mimo jiné proto, že se s nimi začalo spekulovat. Evropská unie již řeší, jak nekontrolovanému obchodování s povolenkami zabránit.
- Oživení ekonomiky po pandemii covid-19: Hospodářství evropských zemích se po útlumu rozběhlo opět naplno, a tím vzrostla poptávka po elektřině, plynu i dalších surovinách.
- Málo fouká: Výroba elektřiny z větrných elektráren byla v letošním roce velmi nízká, protože dostatečně nefoukalo.
- Loňská zima byla dlouhá a studená: Chladné počasí zvýšilo spotřebu energií a především vyprázdnilo zásobníky zemního plynu. Spolu s omezenými dodávkami plynu z Ruska to zapříčinilo, že také cena zemního plynu roste, a tím se zdražuje výroba elektřiny v plynových elektrárnách.
- Odklon Německa od uhlí a jádra: S uzavíráním uhelných a jaderných elektráren v Německu se stupňuje tlak na výrobu elektřiny v plynových elektrárnách, což je kvůli vysokým cenám plynu drahé.
Velkoobchodní ceny v cenících dodavatelů?
Jak vlastně funguje trh s elektřinou? Obchodníci – dodavatelé si mohou vybrat, zda dají přednost dlouhodobým kontraktům nebo budou elektrickou energii nakupovat raději na krátkodobém trhu. Velcí dodavatelé většinou volí jistější cestu a nakupují elektřinu s velkým předstihem – tím se mohou lépe vyrovnávat s výkyvy trhu. Naopak menší dodavatelé často riskují cestu nákupu na krátkodobém trhu, protože to pro ně bývá ziskovější.
Překotný růst cen na velkoobchodních burzách však způsobil, že tito menší dodavatelé museli citelně navýšit ceny v cenících pro domácnosti, protože aktuálně nakupují elektřinu velmi draze. Proto se můžete setkat s nárůstem cen i o desítky procent, u plynu dokonce ještě více – například dodavatel PRIMAGAS zdražil 1 MWh zemního plynu v produktu Jistota o 222 %.
I když velcí dodavatelé zatím nemuseli zdražit elektřinu tak výrazně, postupně se zvýšení cen promítá i do jejich ceníků, a to především u produktů s fixací na několik let dopředu.
Výhled na rok 2022 není růžový
Jelikož ceny elektřiny pro příští rok na burze zatím příliš nepoklesly, dá se očekávat, že zdražovat se bude i v roce 2022. Pokud se dodavatelům nepodaří nakoupit v dohledné době levnější elektřinu, budou muset zvýšené náklady zohlednit v cenících naplno. A podle odborníků si na snížení cen elektřiny na burze budeme muset počkat až do příštího léta. Štěpán Křeček, hlavní ekonom BH Securities a.s. vysvětluje: „Cena elektřiny bude klesat se zpožděním za cenou plynu. Nejpozději v létě bychom se rovněž měli dočkat. Vzhledem k vývoji na trhu s emisními povolenkami se však již nikdy nevrátíme na ceny kolem 40 eur za MWh jako v roce 2020. Očekávám, že se cena bude pohybovat v rozmezí 60 až 80 eur za MWh.“
Jak se takové ceny na burze projeví ve vyúčtování domácností? „U elektřiny očekáváme, že účty domácností se příští rok průměrně zvednou o 50 %. Nejvíce vzrostou domácnostem, které přejdou k dodavateli poslední instance po zkrachovalé Bohemia Energy. Jim se mohou účty za elektřinu i zdvojnásobit,“ tvrdí Michal Les, energetický analytik Ušetřeno.cz. „Samotná silová elektřina tvoří přibližně polovinu celkové ceny elektřiny. Regulované náklady, kam patří distribuce nebo poplatky za obnovitelné zdroje, tak budou částečně tlumit celkový růst cen elektřiny,“ dodává Les.
Největší šok budou mít zákazníci s fixací
Už teď je jisté, že největší šok čeká zákazníky, kteří měli dosud zafixovanou levnou elektřinu a fixace jim teď končí. U produktů s fixací na 1, 2 nebo 3 roky totiž došlo k nejvýraznějšímu nárůstu cen. Například ČEZ změnil ceníky fixovaných produktů pro nové zákazníky od října. V nejběžnějších tarifu D02d vyjde jedna kilowatthodina na 4,30 Kč při fixaci na 2 roky. V předchozím období byla cena 2,64 Kč/kWh, to znamená nárůst o 63 %. U tříleté fixace se pak cena vyšplhala o 50 % na 3,91 Kč/kWh z původních 2,60 Kč.
ČEZ zdražuje elektřinu pro rok 2022. Jak zareagujete?
Česká elektřina proudí do zahraničí, aby pomohla státní pokladně. Mezitím však stoupá cena tuzemským domácnostem, které zůstaly věrné dominantnímu dodavateli a mají uzavřenou smlouvu na dobu neurčitou. ČEZ zdražuje elektřinu pro rok 2022.
Česká republika patří mezi exportéry elektrické energie. Tuzemské elektrárny vyrobí asi 80 terawatthodin/rok, tady spotřebujeme zhruba 70 TWh/rok a v zahraničí skončí 10 TWh/rok. Největším producentem přitom zůstává skupina ČEZ a.s., kterou většinově vlastní český stát. Její elektrárny vyrobí kolem 50 TWh/rok.
Do uvedené státní skupiny patří také společnost ČEZ Prodej a.s., která prodává elektrickou energii koncovým spotřebitelům. Na většině tuzemského území má dominantní postavení, a proto tamtéž funguje jako dodavatel poslední instance. Jakmile některý její menší konkurent zkolabuje, ČEZ Prodej dočasně zajistí elektrickou energii pro opuštěné odběratele.
Dodávky máme zaručené. Ale cena elektrické energie vzniká na evropské burze (EEX), která letos zběsile zdražovala! Podle toho vypadají nouzové ceníky pro opuštěné odběratele. A špatnou zprávu přinášíme také domácnostem, které dominantnímu dodavateli podepsaly a nevypověděly smlouvu na dobu neurčitou: ČEZ zdražuje elektřinu pro rok 2022.
Poplatky vyskočí nad 3 200 Kč/MWh a 71 Kč/měsíc
Ještě na jaře byly dostupné dlouhodobé levnější kontrakty. Takže aktivnější nebo šťastnější domácnosti nyní utratí méně, než 2 500 Kč za megawatthodinu samotné elektrické energie. Mnozí invalidé, fanoušci obnovitelných zdrojů a další občané však připlatí. ČEZ zdražuje následující „produktové řady“:
- Elektřina (smlouva na dobu neurčitou) od 31. 12. 2021
- Elektřina pro ZTP (pro hendikepované) od 31. 12. 2021
- Krátko odběr (do 1 roku) od 31. 12. 2021
- Zelená elektřina od 31. 12. 2021
- Elektřina pro soláry (smlouva na 3 roky) od 1. 1. 2022
Nové tržní ceny srovnáme v různých distribučních sazbách, ve vysokém a nízkém tarifu (VT a NT, v Kč/MWh), respektive v měsíčním paušálu (v Kč/měsíc). Vždycky započítáváme předpokládanou novoroční DPH (21% daň z přidané hodnoty).