Zastropování cen plynu

14. 9. 2022

Zastropování cen plynu

Zastropování cen plynu

Vláda určila maximální ceny energií, za elektřinu 6 Kč za kWh a plyn 3 Kč

Vláda na svém dnešním mimořádném jednání stanovila maximální ceny elektřiny a plynu. Maloodběratelé, tedy domácnosti a živnostníci zaplatí za silovou elektřinu maximálně šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu (kWh), plyn bude stát maximálně tři koruny za kWh. Na tiskové konferenci to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Vliv na výši záloh bude mít stanovení cenového stropu již v listopadu. Za stejné ceny by měly nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dodal, že včetně regulované složky se celková cena elektřiny bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami za jednu kilowatthodinu. Domácnost, která elektřinou i topí, by podle něj měla ušetřit až 111.000 korun za rok. Odhad ceny elektřiny bez stanovení stropu činil asi 12 korun za kWh, uvedl Rakušan.

Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) je ČR závislá například na dovozu ropy nebo plynu, protože tyto komodity ČR skoro neprodukuje. „Nelze tedy zakázat vývoz elektřiny a přitom se spoléhat na to, že k nám okolní státy nechají proudit plyn a ropu,“ řekla Pekarová Adamová. Pokud ČR potřebuje solidaritu s dovozem těchto komodit, musí být solidární také s vývozem elektřiny, uvedla. Za stejné maximální ceny budou nakupovat i veřejné instituce, uvedl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Stát má podle něj již nyní možnost mít státního obchodníka pod ministerstvem financí, cílem je ale mít tohoto obchodníka pod ministerstvem průmyslu a obchodu. Vláda pro pomoc domácnostem s vysokými cenami energií již dříve schválila takzvaný úsporný tarif. Podle ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) bude v letošním roce pokračovat v původně schválené podobě. „Bez ohledu na tato opatření, která začnou platit,“ řekl Síkela. V příštím roce by ale mohla být již pomoc adresnější tam, kde by nestačilo opatření stanovující strop cen energií, uvedl Síkela. Platí, že stát počítá s odpuštěním poplatku za obnovitelné zdroje od letošního října a po celý příští rok.Velkoobchodní cena elektrické energi  v pátek končila na 496 eurech (12.150 Kč) za MWh, koncem prázdnin vystoupala i na 984 eur 24.100 Kč..

Jak na energie. Evropská komise zastropuje cenu elektřiny nevyráběné z plynu

Brusel dnes schvaloval opatření, která mají zmírnit dopad vysokých cen energií na spotřebitele. Evropská komise by měla konečnou verzi oficiálně oznámit ve středu.Po pátečním jednání evropských ministrů pro energetiku dnes Evropská komise schvalovala opatření, která chtějí země Evropské unie nasadit proti rostoucím cenám energií a zmírnit tak dopad na odběratele. Definitivní podobu kroků oznámí ve středu. Maximální prodejní cena elektřiny vyráběná neplynovými elektrárnami by měla být 180 eur (4420 Kč) za megawatthodinu (MWh). Podle agentury Reuters to vyplývá z pracovní verze návrhu opatření ke zmírnění dopadů rostoucích cen energií, jehož konečnou podobu ve středu ve Štrasburku představí Evropská komise (EK). Strop by se tak měl týkat solárních, větrných, jaderných a hnědouhelných elektráren a výroby energie z biomasy.

Exekutiva Evropské unie v něm počítá i s odebráním 33 procent nadbytečných zdanitelných zisků producentům fosilních paliv. Takto získané peníze by měly členské země využít ke snížení cen zejména pro ohrožené domácnosti a firmy. Na využití mimořádně vysokých zisků firem, jež vyrábějí elektřinu z levnějších zdrojů, tedy z jádra, uhlí a obnovitelných zdrojů, ale ne z plynu, který je nyní extrémně drahý, se zástupci jednotlivých států dohodli už v pátek.Britský list The Guardian uvedl, že podle uniklého dokumentu ale Komise ustupuje od návrhu zastropovat ceny plynu. Členské státy EU se totiž minulý týden na zastropování cen neshodly. Ty členské státy EU, které dovážejí velké množství plynu z Ruska, včetně Maďarska, Slovenska a Rakouska, se vyslovily proti. Obávají se, že Kreml by pak zastavil veškeré dodávky plynu, což by jejich země uvrhlo do recese. Ruský prezident Vladimir Putin už pohrozil, že v případě schválení takového plánu vývoz plynu do Evropy zastaví. Od konce srpna do Německa neproudí plyn potrubím Nord Stream 1, což je hlavní trasa pro přepravu ruského plynu do EU. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) již dříve zdůraznil, že zastropování nesmí ohrozit dodávky plynu do Evropy, zejména LNG.

Daň jako „solidární příspěvek“

Ropné a plynárenské společnosti budou podle návrhu čelit samostatné dani, označované jako „solidární příspěvek“. Komise prý odhaduje, že v letošním roce se pětinásobně zvýší zisky ropných, plynárenských a uhelných společností. Tyto neočekávané zisky nejsou výsledkem žádných ekonomických nebo investičních rozhodnutí, uvádí Komise, ale výsledkem „nepředvídatelného vývoje na energetických trzích v důsledku trvající nezákonné války na Ukrajině“.

Čekají nás lepší vyhlídky cen energií?

Růst cen energií ovlivňuje mnoho faktorů a podle predikcí expertů bude pravděpodobně trvat ještě následující dva roky. Jaké kroky je možné podniknout, snížit tak účty za spotřebu a minimalizovat díky tomu dopad na chod vaší domácnosti? Ten největší rozdíl dělají drobné každodenní detaily, které můžete změnit hned teď. Ukážeme vám, kolik mají spotřebu podobné domácnosti a kolik zaplatí za energie. Poradíme vám, jakou byste měli mít optimální spotřebu a čím jí dosáhnete.

 

 

Dodavatel Energie:Slovenské elektrárne Česká republika, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ENCO group, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:CTZ s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:Energy For Future a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:PRVNÍ MORAVSKÁ PLYNÁRNÍ s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Východočeská energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:bezDodavatele a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Nano Energies, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:EASY POWER s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:eYello CZ, k.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

Jaká bude nová budoucnost fotovoltaiky? ...více

13.12.2021

Ceníky ČEZ zmizely. Dnes se objevily s přirážkou 50 a víc procent ...více

15.12.2021

Zastropování cen plynu - maximální ceny plynu ...více

14.9.2022