Dodavatel poslední instance

5. 12. 2021

Dodavatel poslední instance

Dodavatel poslední instance

Na českém trhu jsou tři dodavatelé poslední instance pro elektřinu a tři dodavatelé pro plyn. Každý z nich plní tuto povinnost na stanoveném distribučním území.

Elektřina

Plyn

Dodavatel energií zkrachoval,
jste chráněni dodavatelem poslední instance

Vzhledem ke zdražování elektřiny a plynu na světových burzách dochází už i u nás k prvním úpadkům dodavatelů energií. V takových případech jste jako zákazníci (spotřebitelé i podnikatelé) před přerušením dodávek automaticky chráněni institutem dodavatele poslední instance.

Proč existuje dodavatel poslední instance?

Pokud Váš dodavatel energie fakticky ukončí činnost v důsledku neschopnosti finančně zajistit dodávku svým zákazníkům, nastupuje místo něj dodavatel poslední instance. Ten má povinnost Vás okamžitě informovat o zahájení dodávek elektřiny a plynu, cenách a podmínkách dodávek. O úpadku jednotlivých společností Vás informuje nejen společnost OTE, a.s., ale nově i my na našich webových stránkách.

POZOR! Dodavatel poslední instance nenastupuje u zákazníků, jejichž spotřeba plynu za posledních 12 měsíců přesáhla 630 MWh. Tito zákazníci si musí nového dodavatele zajistit bezodkladně sami.

Šest měsíců na změnu dodavatele bez sankce

Novou smlouvu s jakýmkoliv dodavatelem je nutné uzavřít do šesti měsíců. Případný odběr elektřiny nebo plynu je po tomto období považován za neoprávněný a hrozí nejen přerušení dodávek energií, ale i vymáhání náhrady za vzniklé škody a případně i odmontování elektroměru nebo plynoměru.  

Navíc včasná změna dodavatele je výhodná i finančně, protože ceníky dodavatele poslední instance mají vyšší ceny než běžné nabídky dodavatelů.

POZOR! Nevybírejte nového dodavatele pouze podle ceny, ale i na základě jeho spolehlivosti a referencí.

Kdo je to dodavatel poslední instance?

Dodavatelem poslední instance je předem definovaný subjekt na trhu s elektřinou, který má ze zákona povinnost dodávat elektřinu nebo plyn zákazníkům za ceny stanovené Energetickým regulačním úřadem (ERU).  Dodavatelem poslední instance (DPI) je definován jako subjekt na trhu s elektřinou, který má podle zákona v určitých případech povinnost dodat elektřinu nebo plyn zákazníkům za ceny, které stanoví Energetickým regulačním úřadem (ERU). Dodavatele poslední instance mohou využít zákazníci v případech, kdy jejich stávající dodavatel není schopen dodávat elektřinu nebo plyn. Dodavatel poslední instance je pojistkou pro malé zákazníky a domácnosti, kteří mají stále právo zvolit svého dodavatele elektřiny, avšak z nějakých důvodů se jim nedaří dodavatele elektřiny či plynu najít. I v takovém případě skončí u DPI - tedy dodavatele poslední instance.

Dodavatel poslední instance (DPI) je dodavatel elektřiny nebo plynu, který převezme dodávku energie v případě úpadku dosavadního dodavatele. Dodávku zahajuje okamžitě, domácnostem, firmám nebo obcím tak nehrozí přerušení přívodu elektřiny nebo plynu.

Od dodavatele poslední instance pak lidé mohou energie odebírat nejdéle půl roku. Během této doby si mohou vybrat nového řádného dodavatele.

Dodavatel poslední instance se klientům sám ozve, nemusejí nikam volat ani chodit na pobočky. Který z dodavatelů to bude, závisí na distribučním území, kde se dané odběrné místo nachází. Přechodem k DPI přestává platit smlouva s původním dodavatelem, a to i pokud byla uzavřena na dobu určitou.

Dodavatel poslední instance oznámí klientům ceny za dodávku, výši záloh ap. Cena, za kterou DPI bude energie dodávat, není regulovaná, řídí se však pevnými pravidly. DPI do ní podle Energetického regulačního úřadu může promítnout vyšší náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu i rostoucí ceny elektřiny a plynu. Větší zdražení tak mohou pocítit zákazníci, kteří u původního dodavatele měli starší smlouvy s výhodnou cenou.

 

Dodavatel Energie:Maxim Energy, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Zero Energy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Czech Energy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Skautská energie
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:GEEN Sale a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Energie s Rozumem, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:CENTROPOL ENERGY, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:UCED Prodej s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Corasta s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Eneka, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

Jaká bude nová budoucnost fotovoltaiky? ...více

13.12.2021

Nová smlouva na energie? Online, bez papíru, za pár minut a třeba i z telefonu ...více

5.12.2021

Celková výše podpory na jednu žádost je omezena na maximálně 50 % celkových přímých realizačních výdajů. V případě využití dotačních bonusů je celková výše podpory omezena na maximálně 60 % celkových realizačních výdajů. Maximální výše podpory na jeden rodinný dům je 200 000 Kč. ...více

19.9.2022