Ceny elektrické energie

13. 12. 2021

Ceny elektrické energie

Ceny elektrické energie

Ceny elektrické energie 2022

Přehled a srovnání aktuálních cen elektřiny pro domácnosti od dodavatelů E.ON, Pražská energetika a ČEZ. Kolik opravdu zaplatíte za kWh (MWh) s DPH včetně všech nákladů (dodávku elektrické energie, distribuci i další služby). Další aktuální i historické ceníky všech dodavatelů elektrické energie a porovnání cen elektřiny najdete na srovnání cen elektřiny.

Aktuální ceny elektřiny pro rok 2022

Díky srovnání cen elektřiny snadno zjistíte, jak se cenově liší jednotliví dodavatelé.
V ceníku najdete jen ceny za dodávku elektřiny, pokud chcete znát celkovou cenu včetně poplatků
za distribuci, použijte naši šikovnou online kalkulačku.

Z čeho se skládá cena elektřiny
Cena elektřiny se skládá z regulované a neregulované složky.
 
Regulovaná složka elektřiny
Stejně jako je tomu u plynu, regulovanou složku určuje Energetický regulační úřad (ERÚ).
Poplatky spojené s distribucí elektřiny jsou pro všechny dodavatele stejné. Tady vás žádná úspora nečeká.
 
Energetický regulační úřad určuje každý rok, jak velké budou poplatky. Patří sem:
  • poplatek za distribuci ve vysokém tarifu
  • poplatek za distribuci v nízkém tarifu
  • poplatek za jistič
  • příspěvek na obnovitelné zdroje energie
  • poplatek pro operátora trhu s elektřinou (OTE)
  • platba za systémové služby (ČEPS)
  • a daň z elektřiny
 
Neregulovaná složka elektřiny
 
U neregulované složky najdete všechny poplatky spojené s dodávkou elektřiny.
Ty si dodavatelé nastavují sami a dokonce si ceny mohou měnit v průběhu roku.
 
Mezi poplatky neregulované složky elektřiny patří:
  • cena elektřiny ve vysokém tarifu
  • cena elektřiny v nízkém tarifu
  • a poplatek dodavateli
 
U neregulované složky tak máte šanci ušetřit. Volba dodavatele je totiž na vás.
 
Proč využít srovnání cen elektřiny 2022
Díky srovnání cen jednotlivých dodavatelů elektřiny si porovnáte vaši cenu s cenami z aktuálních ceníků dodavatelů elektřiny pro rok 2022.
 
Navíc si jednoduše spočítáte i celkovou roční úsporu. Stačí vyplnit online kalkulačku elektřiny a hned se dozvíte, kolik ušetříte na energiích.
 

Extrémní růst ceny elektrické energie zaskočil obchodníky na trhu

Velkoobchodní ceny elektřiny loni téměř zdvojnásobily. Proto se na obchodníky s energiemi obracejí firmy s prosbou o pomoc. Jejich dodavatelé jim kvůli prudkému zdražení na burze nejsou schopní elektřinu dodat za dohodnutou cenu, čímž automaticky spadají k dodavateli takzvané poslední instance, jako je Pražská energetika, Eon a ČEZ.

Elektřina na burze zdražila o 50 procent, rostou i ceny plynu

Cena silové elektřiny i plynu na světových komoditních burzách roste. Projeví se to i na účtech domácností. Podle odborníka výměna dodavatele nemusí pomoct, protože ceny budou vyšší všude.

Cena elektřiny se zvyšuje. Roste na burzách, což se pak odráží v koncové částce, kterou zaplatí spotřebitelé. Tento trend navíc v příštích měsících neustane.

Rozhodující pro výši cen silové elektřiny, která se v tuzemsku na celkovém účtu za elektřinu podílí zhruba z poloviny, je hodnota dlouhodobých kontraktů na burze EEX v Německu.

„Průměrná velkoobchodní cena elektřiny na EEX činila za období od ledna do konce července roku 2020 39,49 eura za MWh, tedy asi 1032 korun za MWh, zatímco za stejné období roku 2021 vyskočila průměrná cena elektřiny na 59,97 eura za MWh, asi 1548 korun za MWh,“ vysvětluje Jiří Weber, odborník na regulace cen v elektroenergetice z poradenské firmy EGÚ Brno.

To odpovídá nárůstu o více než 50 procent, což však neznamená, že lidé ve finále zaplatí o polovinu vyšší částku. „Obchodníci na této burze nakupují elektřinu až na tři roky dopředu. Ti, kteří zvládli elektřinu dobře nakoupit v minulém období, ji mohou zákazníkům prodávat levněji než za současné ceny, aniž by na tom prodělali,“ říká Weber.

Komodita totiž tvoří jen část celkové ceny elektřiny. „Kupříkladu nárůst ceny silové elektřiny o deset procent se projevil zhruba čtyřmi procenty v celkové ceně včetně regulovaných poplatků, případné zdražení silové elektřiny o 30 procent by znamenalo zhruba 12procentní zvýšení celkových plateb za elektřiny,“ říká mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná.

Cena elektřiny na burze roste od loňského října a důvodem jsou zejména dražší emisní povolenky. Před třemi lety stála emisní povolenka kolem pěti eur, v letech 2019 a 2020 se obchodovala kolem 25 eur a letos dosáhla maxima 57 eur.Navýšení se pohybuje kolem sedmi procent z celkové ceny elektřiny, a tak by běžná pražská domácnost měla zaplatit navíc 70 korun měsíčně.

„U nefixovaných ceníků zachováváme výhodné sazby a cenu budeme držet co nejdéle. U fixovaných ceníků dochází průběžně ke změnám v závislosti na konci fixace a pohybu cen elektřiny na burze. Někteří zákazníci si tak třeba před několika lety mohli zafixovat velmi levný produkt, ale mezitím se velkoobchodní ceny prudce zvedly,“ říká mluvčí ČEZu Alice Horáková.

Dodavatelé elektřiny budou muset podle Novotné zdražovat, pokud ceny do konce roku nespadnou. „K výraznějšímu zdražení dojde nejpozději na přelomu roku,“ říká. Některé společnosti ceny zvýší už dříve.

V následujících čtvrtletích má elektřina postupně podražovat. „Celkově to může být v průběhu následujících let až o 30 až 40 procent. Vyhnutí ale už není. Dříve či později se to dotkne každého, pokud ceny komodity a emisních povolenek nezačnou rychle padat,“ popisuje odborník na energetiku a investor Michal Šnobr.

Podle něj je na zajištění cen elektřiny na rok 2022 již pozdě. „A ceny na rok 2023 a 2024 jsou zase o dost níže než ty na rok 2022,“ dodává Šnobr. Měnit dodavatele se vyplatí vždy, když vám někdo nabídne výhodnější ceny. Teď jsou ceny jak plynu, tak elektřiny na rekordních úrovních, a těžko dnes získáte vzhledem k dosavadním cenám výhodnější nabídku.Někteří zákazníci se snaží za elektřinu ušetřit změnou dodavatele. V tomto případě to ale podle experta nemusí mít žádný zásadní efekt.

„Měnit dodavatele se vyplatí vždy, když vám někdo nabídne výhodnější ceny. Teď jsou ceny jak plynu, tak elektřiny na rekordních úrovních, a těžko dnes získáte vzhledem k dosavadním cenám výhodnější nabídku. Naopak,“ říká Šnobr.

Cena elektřiny pravděpodobně dále poroste a její dodavatel, respektive jeho nabídka, budou hrát v rozpočtech domácností výraznou roli. Vhodným výběrem mohou podle Jiřího Webera poradenské firmy EGÚ Brno ušetřit 24 až 30 procent nákladů. Domácnost, která elektřinou i topí, může ušetřit při průměrné spotřebě přes 12 000 korun ročně. JIŘÍ WEBER, ODBORNÍK NA REGULACE CEN V ELEKTROENERGETICE Z PORADENSKÉ FIRMY EGÚ BRNO

„Domácnost s průměrnou spotřebou využívanou na běžný provoz, svícení a vaření může vhodným výběrem dodavatele ušetřit asi 3000 korun ročně, zatímco domácnost, která elektřinou i topí, může ušetřit při průměrné spotřebě přes 12 000 korun ročně,“ počítá Weber.

Bez topení a ohřevu vody se podle Šnobra pohybují uspořené částky za elektřinu v řádech stokorun za rok. V opačném případě jdou do tisíců korun ročně.

„Obecně u elektřiny jsou úspory při výměně dodavatele menší. U plynu jsou ty dopady pro domácnosti mnohem a mnohem vyšší,“ říká Šnobr a dodává, že ceny plynu jsou aktuálně nejvýše za 10 let.

Na to, že éra levného plynu skončila, upozornila také agentura Bloomberg. Ta uvádí, že na evropské burze v Nizozemsku vyskočily ceny suroviny od pandemického, krizového května 2020 o 1000 procent, především kvůli vysoké poptávce po zkapalněném plynu v Asii, tam se zvýšily šestkrát.

Ruská hra?

Na růstu evropských cen se podle serveru německé televize ARD tagesschau.de podepsala nižší těžba v Severním moři a série menších zemětřesení v nizozemském Groningenu. Tyto dvě události se pak potkaly se snížením dovozem plynu z Ruska.

List Financial Times upozornil, že jde o politiku ruského ropného koncernu Gazprom. Ten odmítá posílat surovinu přes Ukrajinu, čímž mimo jiné tlačí na dokončení kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Výsledkem bylo, že ceny v Německu na burze v Lipsku vyskočily od poloviny června do konce července o 45 procent. V Británii se dokonce burzovní ceny vyšplhaly nejvýš od roku 2005.

„Zemní plyn opravdu vzrostl dost dramaticky, ale perspektivy dalšího promítání do konečných cen jsou lepší než u elektřiny. Je to důsledkem mimo jiné toho, že Rusové taktizují kvůli Nord Streamu a dodávají do Asie, kde jsou ceny vyšší – a to vyhnalo ceny vzhůru,“ uvádí jednatel firmy ENA a zástupce Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor.

„V cenách se to nakonec projeví, ale ne až tak dramaticky. Dodavatelé teď taktizují a omezují nákupy a velcí mají nakoupeno ještě z loňského roku,“ doplnil a odhadl, že dodavatelé začnou zvyšovat ceny na podzim a v zimě.

„Při započtení pozitivních a negativních vlivů se to může projevit růstem kolem deseti procent,“ odhadl Gavor. Narážel tak na fakt, že do koncové ceny plynu pro spotřebitelé vstupuje více faktorů včetně regulované složky ceny, kterou určuje Energetický regulační úřad.

 

Dodavatel Energie:MDI Energy s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ČEZ ESCO, a.s
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:Moravská plynárenská s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:bezDodavatele a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Energie2, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Clever Energies s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Rodinná energie a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ELYN ENERGIE a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Česká energetická budoucnost s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Česká regionální energetika, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

Co dělat po krachu Bohemia Energy? ...více

6.12.2021

Zdražení plynu 2021 přišlo. Proč se ho bát více než zdražení elektřiny? ...více

7.12.2021

Platby za energie patří k nejvyšším výdajům běžné domácnosti ...více

7.12.2021