EnergieZaMene.cz
EnergieZaMene.cz
EnergieZaMene.cz – Energetická podpora - Energetická podpora Spočítejte si, kolik vám stát přispěje na energie. Ministerstvo spustilo kalkulačku energií. Úsporný tarif Ministerstva průmyslu a obchodu pomůže s vysokými cenami energií. Vláda schválila nařízení, které stanovuje výši příspěvku pro letošní i příští rok. Příspěvek obdrží všechny domácnosti, které mají uzavřenou smlouvu s dodavatelem elektřiny. Kromě tohoto příspěvku poskytne stát domácnostem pomoc v podobě odpuštění poplatků za podporované zdroje energie.
V čem spočívá podstata úsporného tarifu?
Energiezamene.cz - Pomoc od státu obdrží všechny domácnosti, které mají smlouvu s dodavatelem elektřiny bez ohledu na to, jestli používají primárně plyn, elektřinu, nebo jestli mají vytápění zajištěno přes centrální vytápění či domovní kotelny. Pomoc přes úsporný tarif bude poskytnuta nadvakrát – od 1. října 2022 a od 1. února 2023. Příspěvek pomocí úsporného tarifu bude letos vyplácen každé domácnosti, která má zavřenu smlouvu s dodavatelem elektřiny. V příštím roce bude pomoc vyplácena prostřednictvím úsporného tarifu přes jednotlivé komodity – elektřina, plyn a teplo.
Pro koho je určen úsporný tarif?
Sleva bude poskytnuta automaticky dodavatelem elektřiny všem domácnostem, které s ním mají uzavřenu smlouvu. V případě dodávek elektřiny a plynu bude tento princip dodržen také v příštím roce. U dodávek tepla z domovních kotelen bude u zbývající části příspěvku na příští rok nutné, aby zákazník, typicky společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ), oznámil do 30. listopadu 2022 distributorovi plynu počet vytápěných bytových jednotek. Podobně v případě dodávek tepla z centrálního zásobování teplem. Tady bude muset zákazník, například SVJ, oznámit dodavateli tepla počet vytápěných bytových jednotek. Následně SVJ zohlední tuto slevu uživatelům bytů. Údaj o počtu bytů je nutnou podmínkou pro získání příspěvku.
Jak funguje trh s elektřinou?
Obchod s elektřinou může probíhat dvěma způsoby – buď bilaterálně, tedy napřímo mezi výrobcem a obchodníkem/odběratelem, nebo přes burzu. Největší v Evropě je burza v Lipsku.
Jaká je cenotvorba elektřiny?
Elektřina se vyrábí v elektrárnách využívajících různé druhy paliva – uhlí, jádro nebo plyn. Další možností je výroba z obnovitelných zdrojů. Výroba z jednotlivých druhů paliv je různě nákladná, elektřina v síti je však vždy stejná. Cena elektřiny se odvíjí od toho, který druh paliva je využíván na výrobu elektřiny pokrývající aktuální poptávku. Palivo, které je nejdražší, určuje konečnou cenu, za kterou se na trhu prodá veškerá elektřina. Pokud je možné poptávané množství elektřiny pokrýt výrobou pomocí zdrojů s nízkými operativními náklady (OZE, jádro), je elektřina levnější. Pokud je potřeba k pokrytí poptávaného množství zapojit i plyn nebo uhlí, cena elektřiny roste. Cena se stanovuje jako rovnovážná, kdy nabídka vyrovnává poptávku. Obchod je uzavřen, když se prodávající a kupující dohodnou na ceně, přičemž nedostatek komodity či produktu žene jeho cenu nahoru, pokles poptávky pak stlačuje ceny dolů. Proto úspory energií mohou tlačit cenu dolů.
Jak mohu ušetřit sám za energie?
Úsporná sprchová hlavice, reflexní fólie za radiátory i správná izolace dveří a oken. MPO připravilo seznam několika tipů a rad, jaká opatření mohou domácnostem pomoci snížit spotřebu energií v čele s plynem. Během zimy Každý stupeň dolů znamená úsporu minimálně 5 procent nákladů na energie. To a mnoho dalších tipů a rad pro domácnosti najdete v manuálu z dílny MPO. Stát jde v šetření energií příkladem MPO vydalo manuál, který radí, jak na úspory ve veřejných budovách. Vláda dala jednotlivým rezortům za úkol tento manuál dodržovat a realizovat úsporná opatření ve státních budovách. Že je reálné dosáhnout větších energetických úspor, ukazuje zkušenost MPO. To na začátku roku snížilo teplotu v kancelářích o 1,5 stupně, teplotu na chodbách a sociálních zařízeních o 3 stupně a snížilo také teplotu vody. Tato opatřeni ministerstvu umožnila snížit spotřebu plynu o 24 %. S tématem šetření energie je dobré znát následující otázky a odpovědi
Proč jsou důležité úspory plynu?
Čím méně plynu spotřebujeme, tím méně ho budeme muset dovážet z Ruska. Díky tomu budeme méně závislí na Rusku a bude pro nás jednodušší potřebný plyn nahradit z jiných zdrojů. Loni Česká republika spotřebovala 9,4 miliard metrů krychlových plynu. Z toho z Ruska pocházelo okolo devíti miliard. Vláda v červnu zajistila ve spolupráci se skupinou ČEZ kapacitu ve vznikajícím terminálu na zkapalněný zemní plyn v Holandsku. Ten nám umožní každý rok do Česka dopravit až 3 miliardy metrů krychlových z jiných zdrojů. Při spotřebě 9 miliard metrů krychlových plynu by nám tedy tento terminál umožnil snížit závislost na Rusku o třetinu. Kdyby se nám podařilo dosáhnout úspor plynu a česká spotřeba se snížila na 7,5 miliardy, tento LNG nám pokryje dvě pětiny naší roční spotřeby. A čím dřív se vymaníme z energetické závislosti na Rusku, tím dřív budeme méně zranitelní vůči jeho snahám navyšovat ceny plynu a tím i poškozovat obyvatele EU.
Kolik mohu díky úsporám ušetřit?
Každý stupeň dolů znamená snížení spotřeby zhruba o 5 procent. Přitom platí, že potřebných úspor v domácnostech jsme schopni dosáhnout, aniž by došlo k narušení pohodlí obyvatel. Na domácnosti připadá asi čtvrtina z celkové spotřeby zemního plynu v Česku. Více než 70 procent ze své celkové spotřeby spotřebují domácnosti od začátku listopadu do konce března. Zatímco v lednu se měsíční spotřeba přehoupne i přes 400 milionů metrů krychlových, v červenci to není ani 40 milionů.
Jaká je aktuální spotřeba plynu v České republice a na jak dlouho vydrží naše zásoby?
Aktuální spotřeba je oproti loňsku nižší asi o 20 procent. Dalších úspor se dá dosáhnout například omezením dodávek do plynových elektráren, které představují skoro 10 procent roční spotřeby. V tuzemských zásobnících je k 26. 7. přes 80 procent plynu, tedy 2 miliardy a 701 milionů metrů krychlových. Toto množství při zmíněné nižší spotřebě může vydržet přibližně do ledna. Díky vznikajícímu terminálu na LNG v Holandsku bychom získali navíc měsíc a půl, po který by nám plyn vydržel. Na co se zaměřit s energetickými úsporami? Největší potenciál pro snížení spotřeby energií je u vytápění, na které domácnosti spotřebují zhruba 60 procent energií. V přepočtu na metr čtvereční je spotřeba energií v domácnostech na vytápění třetí nejvyšší v celé sedmadvacítce.
Jaké konkrétní kroky lze udělat ihned?
Česká republika dlouhodobě v oblasti energetických úspor zaostává. Podle dat projektu Odyssee-Mure, který sleduje energetickou spotřebu a úspory v jednotlivých zemích EU (https://www.odyssee-mure.eu/publications/efficiency-by-sector/households/household-eu.pdf), je průměrná spotřeba domácností energie v Česku přepočtená na počet obyvatel skoro o 20 vyšší než průměr EU. Z přepočtu spotřeby energie na domácnost vychází Česko jako země s pátou nejvyšší spotřebou energií.
Co udělá vláda pro šetření energií?
Vláda chce jít ohledně úspor energií příkladem. Projednali jsme manuál pro vládní budovy, jak chceme šetřit. Vycházíme z opatření, která již přijalo MPO na začátku roku. Dosáhli jsme tak snížení spotřeby plynu o 24 procent a elektřiny o 20 procent.
Jak dosáhne vláda snížení spotřeby v případě ukončení dodávek plynu z Ruska?
V případě úplného a dlouhodobého ukončení dodávek ruského plynu by bylo nutné zavést další opatření. Právě proto jsme v rámci novely energetického zákona zajistili možnost jemně a centrálně řídit proces případného omezování dodávek. Dosud měl tuto pravomoc pouze provozovatel přepravní soustavy společnost Net4Gas. My jsme udělali změnu, která ve chvíli, kdy Net4Gas vyhlásí stav nouze, dá pravomoc omezovat dodávky do některých provozů Ministerstvu průmyslu a obchodu.
EnergieZaMene.cz – Energetická podpora Spočítejte si, kolik vám stát přispěje na energie. Ministerstvo spustilo kalkulačku energií. ...více