Nejlevnější elektřina

1. 1. 2022

Nejlevnější elektřina

Nejlevnější elektřina

Nejlevnější elektřina? Nejvýhodnější cena nemusí být nejlepší volbou

Účty za elektřinu se můžou pořádně promítnout do rodinného rozpočtu. S praktickou online kalkulačkou si snadno porovnáte ceny dodavatelů na trhu a najdete nejnižší nabídku. Ale než si s novým dodavatelem plácnete, měli byste si prověřit ještě další faktory. Nízká cena elektřiny je lákavá, ale nejvýhodnější cena ještě nemusí být tou nejlepší volbou. Mezi dodavateli elektřiny se skrývá celá řada nepoctivých firem. Stačí si otevřít jejich obchodní podmínky a rázem si budete připadat jako Alenka v říši divů. Podmínky na desítky stránkách si málokdo nastuduje, a tak se v nich může objevit spoustu zapeklitostí.

Na co si dát u dodavatelů elektřiny pozor

Mezi oblíbené praktiky nepoctivých dodavatelů patří například smlouva na dobu určitou delší než pět let. Problematická může být také délka výpovědní lhůty a další faktory. Tyto nekalosti by měl ošetřit nový energetický zákon, ale bohužel ještě nebyl uveden v platnost, a tak vám může pomoci alespoň prověření, zda se dodavatel přihlásil k tzv. energetické deklaraci.

Index komplexnosti vám pomůže prověřit dodavatele

Ještě jednodušším řešením je využití online kalkulačky dodavatelů s indexem komplexnosti. Ten zohledňuje hned několik faktorů, podle nichž porovnává férovost obchodních podmínek nebo proklientský přístup dodavatele. Hodnotu indexu komplexnosti najdete jako ikonu žárovky u každého produktu, který je zařazen do srovnání v kalkulačce cen elektřiny. Vytvořili ho energetičtí experti a zahrnuje mimo jiné tyto ukazatele:

  • délka smlouvy na dobu určitou,
  • automatické prodloužení smlouvy,
  • cena za hovor přes zákaznickou infolinku,
  • délka a srozumitelnost obchodních podmínek,
  • způsob a bezproblémovost komunikace s dodavatele aj.

Online kalkulačka vám srovná desítky dodavatelů

Online kalkulačka cen elektřiny vám srovná desítky dodavatelů podle vámi zadaných kritérií. Každý zákazník dostane nabídku na míru podle výše své faktury, nebo podle účelu, k jakému elektřinu využívá. Všechny nabídky se vám srovnají od nejnižší ceny, ale důležité je sledovat právě i index komplexnosti.

Ten je označen žárovkou – čím více září, tím lepší podmínky dodavatel nabízí. Index nabývá hodnot od 0 do 180 bodů. Nenechte se tedy nalákat jen na nejnižší cenu, ale vezměte v potaz i index komplexnosti. Z dlouhodobého hlediska se vám to určitě vyplatí.

Jak chytrá kalkulačka elektřiny funguje?

Vyplnění údajů pro srovnání dodavatelů elektřiny vám nezabere déle než 5 minut. Než začnete s porovnáváním dodavatelů, vezměte si k ruce nejlépe svoji poslední fakturu za elektřinu. Z té vyčtete výši svojí spotřeby elektřiny, velikost jističe i distribuční sazbu.

Pokud nemáte fakturu k dispozici, můžete si udělat orientační srovnání podle velikosti vašeho bytu a účelu, k jakému elektřinu využíváte:

  • akumulační vytápění,
  • přímotopy,
  • tepelné čerpadlo,
  • ohřev vody elektrickým bojlerem,
  • pouze napájení spotřebičů.

Dále vyplníte svůj kraj, abyste dostali pouze relevantní nabídky dodavatelů působících v místě vašeho bydliště podle distribučního území. A to je vše – během několika sekund získáte srovnání dodavatelů podle vámi zadaných kritérií.

Jaké jsou výhody chytré kalkulačky?

Díky chytré kalkulačce cen elektřiny dosáhnete nejen peněžní, ale také časové úspory. Procházet si nabídky desítek dodavatelů elektrické energie by bylo velmi časově náročné. Energetičtí specialisté to již udělali za vás, navíc pravidelně aktualizují ceny elektřiny podle nejnovějších ceníků dodavatelů. Pokud byste si s čímkoliv nevěděli rady, nebo jste chtěli pomoci s výběrem nového dodavatee, můžete specialistu kontaktovat na telefonu. Vysvětlí vám také to, jak funguje index komplexnosti a kde přesně se skrývají záludnosti u jednotlivých dodavatelů. 

Ušetřete až přes 2000 Kč ročně

Díky porovnání dodavatelů hned zjistíte, zda máte nejlevnějšího dodavatele, nebo platíte za elektřinu zbytečně moc. V průměru mohou zákazníci ušetřit díky změně dodavatele až přes 2000 korun ročně. Jestliže elektřinou vytápíte nebo máte velkou domácnost, bude vaše úspora pravděpodobně ještě vyšší. A jako bonus se můžete spolehnout na to, že díky indexu komplexnosti si vyberete dodavatele s férovými podmínkami.

Srovnávač cen elektrické energie

Ušetřete za elektřinu a najděte dodavatele, který má jiskru. Vyplňte kalkulačku elektřiny níže. Zabere vám to jen pár minut a objevíte díky ní přehledný seznam dodavatelů, kteří vám zajistí úsporu a férové podmínky. O vše ostatní se za vás postaráme my.

Energie zdražují. Kdo vám nabízí nejlevnější elektřinu?

Domácnosti, které elektřinou netopí, dají tento rok za elektřinu v průměru od sta do šesti set korun více, než letos. Při používání přímotopu se elektřina za rok prodraží od 1600 až 5000 korun. Záleží na tom, od koho domácnost elektřinu nakupuje. Cena silové elektřiny klesá, kvůli rozmachu solárních elektráren bude přesto účet za elektřinu v českých domácnostech příští rok vyšší. V průměru se rodinám, které nepoužívají elektřinu k topení, zvýší roční účet zhruba od sta do šesti set korun. Používání elektrických přímotopů sebere z peněženek až o pět tisíc korun více než letos. Elektřinu pro příští rok zdražila většina distributorů. S některými je ovšem možné příští rok náklady na elektřinu snížit. V Praze, kde je dominantním dodavatelem Pražská energetika, šlo s cenami dolů šest distributorů, ukazují výpočty společnosti Enfocus.cz pro domácnosti, které elektřinou netopí. Zlevnila i Pražská energetika, přesto zůstává jedním z nejdražších dodavatelů.

V ostatních krajích, kde jsou hlavními dodavateli ČEZ a E.ON šly ceny ve srovnání s letošním rokem až na jednoho distributora pouze nahoru. Domácnostem, které elektřinou netopí, se náklady příští rok zvýší o zhruba pět procent. Ušetřit lze příští rok v zásadě dvojím způsobem. Jednak je možné vyměnit dodavatele elektřiny. Jednak lze ušetřit například instalování úsporných žárovek. Jen tímto opatřením lze snížit náklady na elektřinu o tisíc až 1500 korun. „To je dáno tím, že úsporné zářivky mají zhruba čtvrtinovou spotřebu energie. Běžná domácnost, která elektřinou netopí, spotřebuje na svíce zhruba 18 procent energie,“ říká Kateřina Vaňková ze společnosti Enfocus.cz. Změnou dodavatele lze u běžné domácnosti ušetřit zhruba tři sta korun ročně, pokud se srovnají ceny nejlevnějšího dodavatele s hlavním distributorem elektřiny v regionu. Pokud domácnost elektřinou také topí, může se úspora dobrou volbou dodavatele vyšplhat až ke třem tisícům korun. „Při volbě nového dodavatele si pohlídejte jeho obchodní podmínky. Zejména se zaměřte na ustanovení o výpovědní době, poplatcích a možnostech platby,“ radí Vaňková. Klient by si měl také rozmyslet, zda preferuje osobní kontakt s firmou na pobočkách, nebo mu stačí komunikace přes internet či telefonické call centrum. U nabízených tarifů je třeba vědět, zda jsou na dobu určitou, nebo neurčitou.

Levnější elektřina? Ušetřete díky změně dodavatele

Elektřina nás nestojí málo. Výše účtu za elektřinu se liší se podle spotřeby, která zejména u těch domácností, které elektřinou topí, či ohřívají vodu, může být značně vysoká. Jak získat tu nejlevnější elektřinu, aniž bychom vás nutili jen a pouze spotřebu omezovat?

Ušetřete díky konkurenci mezi dodavateli

Kromě toho, že budete využívat energeticky úsporné spotřebiče, nebudete přetápět, zbytečně svítit a plýtvat teplou vodou, lze za elektřinu platit méně díky změně dodavatele elektřiny. „Od roku 2006 si mohou spotřebitelné volně vybírat, kdo jim bude elektřinu dodávat. Díky liberalizaci trhu s energiemi lze významně ušetřit,“ potvrzuje Karolína Jonášová, produktová specialistka, který srovnává ceny elektřiny, plynu a vyhledává výhodné pojištění. Dodavatelé elektřiny  mezi sebou konkurují a snaží se zaujmout zákazníky různými tarify a nabídkami: „Když nebudu brát v potaz obchodní cenu za energie, pak jde o různé slevy po celou dobu úvazku, slevy "za věrnost" atd. Dále hlavně služby, které dodavatel elektřiny nabízí, což je dostupnost zákaznického servisu i o víkendech, kvalita on-line zákaznické zóny, nebo servisní služby typu "elektrikář na rok zdarma".  Jiný dodavatel nabízí různé legislativní poradenství atd.,“

Jak porovnat stovky ceníků?

Probrat se všemi nabídkami všech dodavatelů elektřiny není právě jednoduchý úkol: „U nás porovnáváme nabídky od 89 dodavatelů energií, dohromady je to přes 500 ceníků,“ vypočítává Karolína Jonášová. Najít na webových stránkách ceníky dodavatelů určitou chvíli trvá, navíc ceníky zahrnují mnoho položek a informací, ve kterých je pro spotřebitele složité se vyznat. Při porovnávání nabídku jednoho dodavatele s nabídkou od jiného je třeba vzít do úvahy mnoho parametrů. Naštěstí využíváme unikátní technologii, která provede srovnání cen energií automaticky.

„Na stránkách stačí, aby uživatel zadal informace o výši spotřeby, spotřebě v nízkém a vysokém tarifu, využívaném jističi, distribuční sazbě a aktuálním dodavateli elektřiny. Po zadání těchto vstupních informací je vyspělý algoritmus porovná a vybere adekvátní nabídky. Spotřebitel zvolí tu, kterou považuje za nejvhodnější,“ doplnila Karolína Jonášová.

Přesná nabídka

Údaje, které spotřebitel zadává, se využívají jen za účelem stanovení přesné nabídky: „Nabídka, která se neopírá o adekvátní údaje, se může dost lišit od konečné částky úspory. Pokud nemáme reálná data, nemůžeme dát ani reálná čísla úspory,“ upozorňuje Karolína Jonášová. Veškeré tyto informace je možné zjistit na faktuře od stávajícího dodavatele, takže je vhodné si ji před srovnáváním tarifů na webu připravit. V případě, že fakturu nejde najít, si ji lze většinou stáhnout z klientské zóny dodavatele energií, nebo o ni požádat telefonicky. Poté, co si uživatel vybere konkrétní tarif, je třeba vypovědět stávající smlouvu.

„Z výpovědi stávající smlouvy a změny dodavatele mají někteří spotřebitelé zbytečné obavy. Ty jsou ale opravdu zbytečné, navíc u garantovaných tarifů naše zákazníky celou změnou provedeme. Dokonce jim zašleme i formulář pro výpověď stávající smlouvy, který stačí jen podepsat,“ vysvětlila Karolína Jonášová a dodala: „Touto jednoduchou změnou ušetří naši klienti průměrně 4700 korun za rok, jak vidíte, šetřit na elektřině jde i bez vyšroubování žárovek!“

 

Dodavatel Energie:Nano Energies, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ELGAS Energy, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ALPIQ ENERGY SE
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:SPP CZ, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Dobrá energie, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:TGC Energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:EASY POWER s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Carbounion Bohemia, spol. s r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Energie pro Tebe a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Energetický regulační úřad
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P

Jaká bude nová budoucnost fotovoltaiky? ...více

13.12.2021

Dotaci na tepelné čerpadlo může získat pouze vlastník nebo spoluvlastník nemovitosti, která se nachází v České republice. O dotaci mohou žádat jak FO tak PO. Žadatel zároveň musí dům vlastnit nebo spoluvlastnit po celou dobu vyřizování žádosti o dotaci. ...více

19.9.2022

Jak ušetřit příští rok za elektřinu? Odborníci radí fixaci cen i investici do fotovoltaiky ...více

5.12.2021