Ceník elektrické energie

15. 12. 2021

Ceník elektrické energie

Ceník elektrické energie

Ceníky ČEZ zmizely. Dnes se objevily s přirážkou 50 a víc procent

Společnost ČEZ začala výrazně zdražovat energie novým odběratelům. Ceny navýšila o 50 a víc procent, záleží na délce fixace. Dodavatel však prodal většinu své energie o polovinu levněji. ČEZ skokově navýšil ceny elektřiny a plynu pro maloodběratele, kteří by si chtěli nově zafixovat cenu. Společnost, jejímž většinovým vlastníkem je s podílem 69,78 procenta stát, se ještě donedávna chlubila tím, že zdražování jako někteří další dodavatelé neplánuje.

Ve čtvrtek ceníky fixovaných produktů z webu společnosti zmizely, aby se v pátek objevily nové – z nich je patrné, že ceny vystoupaly minimálně o polovinu. „Reagujeme na zvýšenou poptávku ze strany potenciálních zákazníků, kteří nyní opouštějí svoje dodavatele a hledají stabilní alternativu. Pro ty jsme proto připravili nové tarify, které reflektují fakt, že pro ně musíme zajistit potřebnou kapacitu elektřiny na současném rozkolísaném trhu,“ uvedl mluvčí ČEZu Roman Gazdík. 

ČEZ zveřejnil nový ceník energií – s poznámkou, že jde o akční ceny.

Pro stávající zákazníky se však podle Gazdíka nic nemění a ceny zůstávají stejné. „Postupujeme férově a transparentně, nespekulujeme s našimi zákazníky. Když s námi zákazník uzavřel fixovanou smlouvu například na tři roky, tak bude odebírat za stejnou cenu po celé tři roky,“ říká mluvčí.

Nové ceníky platí pro nově příchozí odběratele. „Ceníky fixů pro nově sjednávané či nově fixované smlouvy ale musíme upravovat podle aktuální situace na trhu. Pokud si chce nový zákazník v tuto chvíli fixovat ceny elektřiny, tak pro něj musíme elektřinu na trhu zajistit,“ vysvětlil důvod zdražení Gazdík.

Odborník považuje tento krok za vyvrcholení situace na trhu. „ČEZ ve finále reaguje na stav na trhu, který nebyl způsoben z jeho strany. Vznikl totiž problém s problematickými dodavateli s elektřinou,“ vysvětluje investor a odborník na energetiku Michal Šnobr.

Před tímto datem chtějí všichni najít nového dodavatele elektřiny. Zjistí ale, že si nepomůžou. Nové ceníky už reagují na situaci, jaká je a jejich ceny odpovídají chaosu na trhu.

Naráží tak na společnosti, které svým odběratelům za současné situace nabízejí méně výhodné podmínky. Jejich klienti mají na konci října poslední termín, kdy mohou odstoupit od smlouvy. „Před tímto datem chtějí všichni najít nového dodavatele elektřiny. Zjistí ale, že si nepomůžou. Nové ceníky už reagují na situaci, jaká je a jejich ceny odpovídají chaosu na trhu,“ popisuje Šnobr.

ČEZ jako výrobce elektrické energie měl ke konci června vyprodáno 75 procent své elektřiny za cenu necelých 51 eur/MWh. V té době se však na příští rok obchodovala na burze jedna megawatthodina elektřiny za 110 eur.

„Na rok 2023 ČEZ prodal 45 procent za cenu 50,6 eura/MWh, tedy poměrně nízké úrovně, které odpovídaly vývoji forwardových kontraktů v minulém období. Nyní se obchodují na podstatně vyšších úrovních,“ říká Šnobr.

Předpokládá, že jejich průměrná cena do konce roku stoupne. „Osobně jsem přesvědčen, že v říjnu bude mít ČEZ prodanou většinu elektřiny na rok 2022 a bude mít prodáno mírně přes polovinu elektřiny na rok 2023,“ předpokládá Šnobr.

  Sazba D02d, nová cena bez DPH Sazba D02d, nová cena včetně DPH Sazba D26d, nová cena bez DPH Sazba D26d, nová cena včetně DPH
Elektřina na 1 rok 4 229 korun 5 201,79 korun 4 139 korun 5008,19 korun
Elektřina na 2 roky 3 579 korun 4 330,59 korun 3 429 korun 4 149,09 korun
Elektřina na 3 roky 3 229 korun 3 907,09 korun 3 089 korun 3737,69 korun
 

Pokud si zákazník s běžnou spotřebou elektřiny u skupiny v minulosti sjednal smlouvu na tři roky, vyšla by ho elektřina na dva roky na 2,64 koruny/kWh. Domácnosti, které si u ČEZu chtějí sjednat novou dodávku elektřiny se sazbou D02d na dva roky však mají cenu o poznání vyšší, a to 4,30 koruny/kWh – tedy o 63 procent dráž. A nejhůř dopadnou ti, kteří chtějí fixovat rok, v tomto případě šly ceny o 80 procent nahoru.

Cena silové elektřiny, která tvoří přibližně 50 procent celkové ceny, tak stoupla o 63 procent. Silová složka však není výslednou částkou na účtu za elektřinu. Je třeba k ní přičíst i poplatek na distribuci, příspěvek na obnovitelné zdroje a měsíční platbu za jistič.

Zdražení se dotklo i tříleté fixace. Ještě ve čtvrtek u této sazby odběratel zaplatil 2,6 koruny/kWh, zatímco nyní platí cena 3,91 koruny/kWh. Silová složka tak narostla o polovinu.

Podle nového ceníku celková cena za elektřinu u dvouletého fixu včetně regulované složky činí 6,47 korun/kWh, dříve 4,78 Kč/kWh. U tříleté fixace byla částka 4,74 Kč/kWh, nyní nový odběratel zaplatí o 1,31 Kč/kWh více.

  Nová cena plynu bez DPH Nová cena plynu včetně DPH
Plyn na 1 rok 2 209 korun 2 672,89 korun
Plyn na 2 roky 1 769 korun 2 140,49 korun
Plyn na 3 roky 1 549 korun 1 874,29 korun
 

Nové ceny zaskočily i čtenáře, kteří se nyní chystají změnit dodavatele energií. „Chtěl jsem přejít k ČEZ i z důvodu, že jde o polostátní firmu a současná vláda avizovala, že bude dělat maximum proto, aby se energie nezdražovaly. O to více mě šokovaly nové ceníky,“ uvedl pan Michal v emailu, který má redakce k dispozici.

Zdražení produktů zvažují i ostatní dodavatelé. Například k PRE už nyní přechází stovky nových zákazníků denně, ale zatím jim nabízejí stávající produkty na dobu neurčitou. „Chystáme ale nový produkt, který už bude reagovat na situaci na trhu, ale jestli tam bude nějaké zdražení, zatím nedokážeme říct,“ uvedl mluvčí PRE Petr Holubec. Pro současné odběratele se však nic nemění.

Ceny pro nové zákazníky zatím nezvedli ani další čeští dodavatelé, i když je to čeká. „Budeme to muset v blízké době udělat. Řeší se to, ale s ohledem na situaci, která je velice turbulentní a dramatická a mění se každým dnem, nedokážeme říct kdy a o kolik to bude,“ uvedl mluvčí Innogy Pavel Grochál. Podle mluvčího Romana Šperňáka zatím nebude zdražovat ani společnost E.ON.

 

Dodavatel Energie:Dobrá energie, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ARMEX ENERGY, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:CTZ s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P x
Dodavatel Energie:Energie s Rozumem, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:PRIMAGAS, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E x
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:TGC Energie s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:ELGAS Energy, s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:NWT a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:Energie2, a.s.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P
Dodavatel Energie:SFORP s.r.o.
Dodavatel elekřiny:E
Dodavatel plynu:P

Nejlevnější elektřina? Nejvýhodnější cena nemusí být nejlepší volbou ...více

1.1.2022

Jaké zvolit vytápění domu, abyste ušetřili za energie ...více

2.1.2022

Zastropování cen plynu - maximální ceny plynu ...více

14.9.2022